Jak poinformował PAP rzecznik rzeszowskiego magistratu Maciej Chłodnicki, w projekcie udział bierze 12 zespołów szkół ponadgimnazjalnych z terenu miasta, które prowadzą kształcenie zawodowe.

„Głównym celem projektu jest organizacja praktyk dla ponad 1500 uczniów i staży dla ponad 500 uczniów. Za udział w stażu uczeń otrzyma stypendium w wysokości 1 tys. zł. Pracodawcy i przedsiębiorcy, którzy przyjmą uczniów na praktyki i staże, także otrzymają zapłatę” - wyjaśnił.

Chłodnicki podkreślił, że dzięki udziałowi w projekcie przedsiębiorcy zyskają w przyszłości, dobrze wykształconych i przygotowanych do pracy w danym zawodzie pracowników. „Chcemy poprzez ten projekt również lepiej dostosować ofertę kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy” - zaznaczył rzecznik.

Oprócz praktyk i staży, w szkołach biorących udział w projekcie utworzonych zostanie 12 pracowni doradztwa edukacyjno-zawodowego. Ponadto za ok. 3 mln zł pracownie zawodowe doposażone zostaną w materiały dydaktyczne, oprogramowanie i sprzęt informatyczny.

Budżet projektu, który realizują władze Rzeszowa, wynosi ponad 9,5 mln zł. W znacznej części finansowany jest z europejskiego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Rzeszowski projekt jest częścią realizowanego w całym regionie przez Wojewódzki Urząd Pracy, projektu systemowego pod nazwą "Podkarpacie stawia na zawodowców". Programem objętych będzie w sumie ponad 130 szkół z Podkarpacia. (PAP)

huk/ hes/