Wniosek ma związek z sytuacją dotyczącą wicemarszałka Jana Burka. W ubiegłym tygodniu media ujawniły, że zięć Burka, były już wicedyrektor Filharmonii Podkarpackiej, jest współwłaścicielem firmy realizującej projekty finansowane m.in. z RPO.

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl (PiS) zapowiedział już, że na najbliższej sesji zwyczajnej (26 maja) zamierza złożyć wniosek o odwołanie Burka. Po ujawnieniu tych informacji z funkcji wicedyrektora filharmonii zrezygnował zięć wicemarszałka.

Jak powiedziała w rozmowie z PAP Anna Kowalska z klubu SLD, radni opozycji chcą się dowiedzieć na sesji nadzwyczajnej czy są jakieś nieprawidłowości w nadzorowaniu i rozliczaniu projektów w ramach RPO. „Chodzi nam głównie o trzy projekty, które pojawiają się w mediach i są łączone z osobą zięcia pana wicemarszałka Burka. Mianowicie chcemy wyjaśnień odnośnie projektu rewitalizacji klasztoru oo. Bernardynów w Leżajsku, rozbudowy rzeszowskiej filharmonii i budowy Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie” - dodała.

Przy tych trzech projektach pracowała firma, której współwłaścicielem jest zięć Burka.

Kowalska zaznaczyła, że radni nie chcą czekać do sesji zaplanowanej zgodnie z terminarzem, gdyż chcą mieć czas na weryfikację informacji, jakie przedstawi im zarząd. „Chcemy też dowiedzieć się o powodach odwołania wicemarszałka Burka – o co w tym wszystkim chodzi. Przecież decyzje o dofinansowaniu tych projektów zapadały w roku 2007 r., kiedy rządził w sejmiku PiS” - podkreśliła Kowalska.

Zgodnie z przepisami przewodniczący sejmiku musi uwzględnić prawidłowo złożony wniosek o nadzwyczajną sesję i zwołać ją w ciągu siedmiu dni.

Jak zapewnił w rozmowie z PAP przewodniczący sejmiku Wojciech Buczak, jeśli wniosek będzie poprawny pod względem formalnym, to zwoła sesję. Podkreślił, że wniosek odbiera jako część kampanii do PE. "Wśród radnych, którzy wnioskują o sesję nadzwyczajną są kandydaci do PE i odbieram to jako chęć zaistnienia i zrobienia takiego spektaklu przed wyborami, a nie rozwiązania dyskusji" - powiedział Buczak. (PAP)