Jak poinformował PAP w piątek członek zarządu woj. podkarpackiego Tadeusz Pióro, w tym roku na rozpoczęcie prac przy budowie oddziału wydane zostanie ok. miliona złotych.

Pióro dodał, że szpital na powstanie oddziału onkohematologii miał zabezpieczone w budżecie tylko 7 mln zł. Natomiast po przetargu na jego budowę okazało się, że potrzebne będzie o wiele więcej pieniędzy.

„Znalezienie dodatkowych środków na tę inwestycję nie było łatwe. Jednak przeanalizowaliśmy budżet województwa, stan realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego i wiemy, że możemy rozpocząć tę inwestycję, gdyż mamy pewność, że uda nam się ją sfinansować ze środków unijnych” - zaznaczył.

Oddział hematologii, który powstanie przy rzeszowskim szpitalu nr 2 będzie pierwszą tego typu placówką na Podkarpaciu. Dotychczas dzieci, które zachorowały na nowotwory musiały jeździć na leczenie do innych ośrodków w kraju. Każdego roku u około 100 dzieci z Podkarpacia rozpoznawany jest nowotwór.

Na rzeszowskim oddziale leczonych będzie rocznie ok. 600 pacjentów - dzieci ze schorzeniami nowotworowymi w ramach lecznictwa stacjonarnego i ambulatoryjnego zarówno z województwa podkarpackiego, jak i pozostałych regionów Polski.