Olsztyński ratusz poinformował, że od poniedziałku rozpocznie się przebudowa podziemnej infrastruktury na skrzyżowaniu wylotowych ulic: Towarowej i Leonharda.

Marek Słowiński z Zarządu Dróg, Mostów i Zieleni w Olsztynie podał, że w pierwszym etapie prac przejazd przez to skrzyżowanie zostanie znacznie ograniczony. Jadący od Barczewa (tj. ze strony Mazur) do Olsztyna nie będą mogli skręcić w prowadzącą m.in. do fabryki Michelina ulicę Leonharda. Utrudnienia takie potrwają do Bożego Narodzenia, potem realizowane będą kolejne etapy inwestycji.

Po przebudowie ulica Towarowa będzie doprowadzona do południowej obwodnicy Olsztyna - do węzła Wschód. W tym celu zostanie zmodernizowane 1,2 km drogi, a kolejne 1,4 km zostanie zbudowane zupełnie od nowa. Prace obejmą m.in. nową przeprawę przez tory kolejowe, zbudowane zostaną nowe chodniki, ścieżki rowerowe i zbiornik retencyjny.

Wartość inwestycji to nieco ponad 103 mln złotych. Unijne dofinansowanie wynosi 85 proc.

Kolejnymi połączeniami do budowanej obwodnicy Olsztyna będzie nowa ul. Pstrowskiego, przedłużenie ul. Płoskiego oraz sieć ulic w okolicach dzielnicy Gutkowo.

Realizowana w dwóch zadaniach południowa obwodnica Olsztyna będzie drogą o długości 24,7 km. W ciągu drogi krajowej nr 16 (dł. 10 km) będzie miała klasę GP (droga główna ruchu przyspieszonego), na pozostałym odcinku (dł. 14,7 km) będzie drogą ekspresową S51.

Olsztyn jest jedynym miastem wojewódzkim, które dotąd nie ma obwodnicy. (PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł