„Cieszy to ogromne zaangażowanie bielszczan w inicjatywę. Widać wyraźnie, że budżet obywatelski stał się impulsem do tego, by mieszkańcy bardziej zainteresowali się życiem miasta. To bardzo pozytywne” – podkreślił Ficoń.

Bielszczanie wybierali tym razem spośród 81 projektów: 18 ogólnomiejskich i 63 osiedlowych. Głosowanie, które trwało osiem dni, zakończyło się w nocy z czwartku na piątek. Odbywało się poprzez internet oraz tradycyjnie przez wrzucenie karty do urny. „Ostatni głos został oddany kilka sekund przed upływem terminu” – poinformował Ficoń.

Rzecznik poinformował, że drogą elektroniczną bielszczanie oddali 12,7 tys. głosów. Rok wcześniej było ich 13 tys. Z urn wyjęto natomiast ponad 33,2 tys. kart. W ub.r. było to 21,5 tys.

Bielsko-Biała liczy ponad 170 tys. mieszkańców. W głosowaniu mógł wziąć udział każdy, kto ukończył 16 lat.

„Uzyskane w tym roku wyniki pokazują też, że autorzy projektów potrafią skutecznie zareklamować swoje propozycje i skłonić mieszkańców, by oddali na nie głos. To również miało wpływ na rosnącą liczbę uczestników” – powiedział.

Metody promowania projektów były bardzo różne. Poparcie gromadzono m.in. docierając do wiernych wychodzących z mszy św., odwiedzano mieszkańców w domach, promowano pomysły w lokalnych mediach.

Tomasz Ficoń powiedział, że trwa weryfikacja głosów. Wyniki głosowania wraz z listą projektów zakwalifikowanych do realizacji zostaną opublikowane do 16 listopada.

Na wyłonione pomysły samorząd przeznaczy 4,5 mln zł, czyli ok. 0,5 proc. swoich wydatków, to o 750 tys. zł więcej niż w br. Na inwestycje ogólnomiejskie, które dotyczą mieszkańców więcej niż jednego osiedla, trafi 1,5 mln zł. Na jeden projekt przeznaczyć można maksymalnie 500 tys. zł. Na propozycje lokalne, dotyczące osiedla, miasto przeznaczy 3 mln zł. Wartość zadania nie może przekroczyć 100 tys. zł.

Na liście projektów ogólnomiejskich znalazły się m.in. propozycje stworzenia punktu poradnictwa ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych i starszych, budowy ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Białej, zakupu bezinwazyjnego urządzenia do diagnostyki wad postawy u dzieci i młodzieży oraz odrestaurowania na starym cmentarzu ewangelickim grobowca, w którym spoczywa m.in. jeden z burmistrzów Bielska Karol Ferdynand Sennewaldt.

Wśród projektów osiedlowych dominowały pomysły budowy placów zabaw i doposażenia miejsc wypoczynku i przedszkoli. Były też propozycje stworzenia pracowni modelarskiej, zakupu książek do bibliotek osiedlowych, stworzenia klubu szachowego, orkiestry dętej i zespołu mażoretek, oraz zakupu pojazdów dla strażaków ochotników.

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu decydują mieszkańcy. Zgłaszają oni projekty, a następnie w głosowaniu wybierają najlepsze. Pierwsze głosowanie w Bielsku-Białej odbyło się w 2014. (PAP)