Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił, że idea budżetu obywatelskiego spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, a na realizację wszystkich zgłoszonych przez nich projektów potrzeba byłoby 100 mln zł.

 

„W przyszłorocznym projekcie budżetu obywatelskiego chcemy co najmniej podwoić tę kwotę 10 mln zł” – zadeklarował.

Budżet obywatelski w Lublinie wdrażany jest po raz pierwszy. Pula 10 mln zł podzielona została na dwie części: 5,5 mln zł przeznaczone zostało na sfinansowanie projektów "małych" o wartości do 500 tys. zł, a reszta 4,5 mln zł - na projekty "duże", kosztujące od 500 tys. do 1,5 mln zł. Mieszkańcy wybierali spośród 233 propozycji różnych inwestycji i przedsięwzięć - wśród nich było 179 projektów "małych" oraz 54 "duże". Lublinianie mogli zagłosować na trzy projekty "duże" i pięć "małych".

W głosowaniu wzięło udział 47 tys. osób – 27 tys. głosów oddano przez internet, 20 tys. osób zagłosowało tradycyjną metodą wypełniając papierowe formularze. Uprawnione do głosowania były osoby mieszkające w Lublinie, które ukończyły 16 lat.

Wśród projektów "dużych" najwięcej głosów - 6715 - uzyskał projekt dotyczący polepszenia warunków życia zwierząt w lubelskim schronisku. Koszt oszacowano na 1,5 mln zł. Mają być tam wykonane prace remontowe – wymiana dachu, modernizacja instalacji elektrycznej i grzewczej, rozbudowa pomieszczeń do kwarantanny i pomieszczeń szpitalnych. „Obiekty te przewidziano na mniejszą ilość zwierząt, a trafia ich do nas dużo i zawsze mamy braki lokalowe” – powiedziała prowadząca schronisko Bożena Kiedrowska.

 

Schronisko istnieje od 2007 r. Obecnie jest w nim 200 psów, 140 kotów i około 100 zwierząt egzotycznych. W schronisku pracuje 20 osób. Trafiają tam nie tylko odłowione bezpańskie psy czy koty, prowadzona jest tu też sterylizacja, chipowanie a także utylizacja padłych zwierząt. Szacunkowy roczny koszt utrzymania całego schroniska to 1,5-2 mln zł.

 

Spośród projektów "małych" największe poparcie - 5645 głosów - uzyskał „Free wifi in Lublin – bezpłatny miejski internet”, który ma kosztować 340 tys. zł. Jego celem jest uruchomienie sieci 100 hot spotów z sygnałem bezpłatnego internetu dla mieszkańców miasta i turystów.

W ramach budżetu obywatelskiego – oprócz remontów wielu ulic i chodników czy budowy miejsc parkingowych – będą też realizowane dwa projekty dotyczące rozbudowy systemu roweru miejskiego oraz usprawnienia ruchu rowerowego na terenie miasta. Powstaną również place do ćwiczeń na świeżym powietrzu i place zabaw. Na ulicach ustawione będą dodatkowe kosze na śmieci.

Zrealizowany będzie projekt posadzenia 1000 drzew w mieście, zbudowana też zostanie wieża lęgowa dla jerzyków (ptaków zjadających duże ilości owadów np. komarów). W mediach przeprowadzona będzie kampania „Sprzątam po swoim psie”, w dzielnicach ustawione będą kosze na psie odchody, w kilku miejscach powstaną wybiegi dla psów. Powstanie również ścieżka edukacyjna „Szlak pamięci Żołnierzy Wyklętych” oraz czytelnia i kino "pod chmurką" przy jednym z domów kultury.

 

Prezydent Lublina zapowiedział, że część projektów, które nie znalazły się wśród finansowanych z puli budżetu obywatelskiego, ma szanse być zrealizowana przez miasto. Dotyczy to tych przedsięwzięć, które np. poprawiają bezpieczeństwo w ruchu i są pilne z punktu widzenia mieszkańców danej dzielnicy.

„Skończył się tak naprawdę model technokratycznego, menedżerskiego samorządu. Mamy dzisiaj do czynienia z ideą obywatelskiego, aktywnego samorządu. Lublin obywatelski to jest to, na co stawiamy” – zadeklarował Żuk.(PAP)