"Proponujemy (...) to, by samorządy mogły spokojniej patrzeć w przyszłość i planować przedsięwzięcia związane z nową perspektywą budżetową Unii Europejskiej na lata 2014-20" - powiedział w czwartek poseł Piotr Zgorzelski (PSL), szef sejmowej komisji samorządu terytorialnego. "To bardzo ważny, oczekiwany przez samorządy projekt" - dodał.

Ludowcy proponują zmianę m.in. art. 243 ustawy o finansach publicznych, który uzależnia możliwość uchwalenia budżetu samorządów od odpowiednich relacji między zadłużeniem samorządu a nadwyżką finansową.

"Przepis ten bardziej chroni bezpieczeństwo samorządowych finansów niż pozwala rozwijać się samorządom. Już w 2012 r. Biuro Analiz Sejmowych sygnalizowało, że przepis ten należy zmienić, ponieważ samorządy bardziej stają się administratorami swoich wspólnot, a coraz mniej kreują rzeczywistość" - uzasadniał Zgorzelski.

Ludowcy proponują, by tak zmienić wynikający z odpowiedniego, zapisanego w ustawie wzoru przelicznik, by samorządy mogły się bardziej zadłużać. Z dzisiejszych przepisów wynika, że samorządy - jak przekonuje PSL w uzasadnieniu do projektu - na obsługę długów wydają średnio mniej niż 15 procent dochodów ogółem (limity uzależnione są za każdym razem od sytuacji finansowej danej jednostki samorządowej). Tymczasem powinny mieć prawo wydawać na to większy procent dochodów - uważają ludowcy.

Zgorzelski powiedział PAP, że ze zmienionych przepisów najbardziej skorzystałyby finansowo powiaty i miasta na prawach powiatu, a w dalszej kolejności gminy. Według posła PSL, jeśli projekt wejdzie w życie, samorządy będą mogły zadłużać się średnio np. od 3 do 5 punktów procentowych więcej.

Podczas konferencji europoseł Krzysztof Hetman, szef sztabu wyborczego PSL w wyborach samorządowych, poinformował, że ludowcy wystawią swoje własne listy w wyborach do wszystkich szczebli samorządu. Konwencja programowa PSL przed wyborami samorządowymi ma odbyć się 6 września.

Hetman zaznaczył, że obecni na konferencji rzecznik PSL Krzysztof Kosiński i poseł Piotr Zgorzelski będą kandydować na stanowiska prezydentów odpowiednio Ciechanowa i Płocka. (PAP)