Oferta szkoleniowa wicemarszałek dotarła m.in. do redakcji lokalnego portalu express.olsztyn.pl, który ją upublicznił. Inicjatywa Śląskiej-Zyśk oburzyła pracowników Urzędu Marszałkowskiego; o wyjaśnienia Śląską-Zyśk poprosił marszałek Gustaw Marek Brzezin (PSL). Z rekomendacji tego ugrupowania Śląska-Zyśk zdobyła stanowisko w samorządzie województwa; wcześniej szefowała Powiatowemu Urzędowi Pracy w Piszu.

W e-mailu, który na początku czerwca rozesłała asystentka wicemarszałek, czytamy m.in.: "Wioletta Śląska-Zyśk jest 16-letnim praktykiem rynku pracy, szkoleniowcem, doświadczonym i charyzmatycznym liderem. Prowadzi szkolenia o szerokiej tematyce dotyczącej rozwiązywania konfliktów w zespole - źródeł konfliktów, emocji, asertywności, skutecznej komunikacji, zarządzania rynkiem pracy (...). Zapraszam do kontaktu w sprawie szkoleń o ww tematyce". Do e-maila asystentka dołączyła CV Śląskiej-Zyśk.

Wicemarszałek w piśmie przekazanym PAP napisała m.in., że e-maile przesłano omyłkowo i "zamiast do stowarzyszeń, zostały wysłane do rejestru instytucji, które są wpisane w WUP (Wojewódzki Urząd Pracy - PAP)".

"Ponadto treść (...) nie była ze mną skonsultowana, ponieważ w tym czasie przebywałam na dwutygodniowym wyjeździe za granicą. Posiadam umiejętności, którymi bezpłatnie dzielę się z innymi na tyle, na ile czas pozwoli. Zajęcia, które prowadzę, są zajęciami bezpłatnymi i nie uderzają w godność sprawowanej funkcji Wicemarszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego" - napisała Śląska-Zyśk.

Informacja, że wicemarszałek oferuje usługi szkoleniowe, dotarła także do marszałka województwa. Z informowaniem o sprawie Brzezin czekał do powrotu Śląskiej-Zyśk z urlopu, po kilku dniach wysłał PAP komunikat, w którym poinformował, że zwrócił się do wicemarszałek "o udzielenie wyjaśnień w tym zakresie". "Dopiero po ich otrzymaniu oraz rzetelnej analizie będę mógł podjąć się oceny zaistniałej sytuacji" - napisał Brzezin.

Marszałek zaznaczył, że "każdy pracownik, w tym również Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, musi oceniać swoje zachowanie według swojej wiedzy i sumienia". Podkreślił, że jego "działania nie mogą przybierać charakteru prewencyjnego".

Szef warmińsko-mazurskiego PSL Stanisław Żelichowski ocenił, że wysłanie e-mali z ofertą szkoleniową "to jest rzecz naganna". "Pewne zasady są określone i jak się zajmuje takie stanowisko, to nie promuje się takiej działalności. To jest dziwna sprawa. Czasami ludzie mniej doświadczeni zachowują się tak, jak nie powinni się zachowywać" - powiedział PAP.

Wyraził nadzieję, że marszałek województwa porozmawia ze Śląską-Zyśk "i to się nigdy więcej nie powtórzy". Dodał, że PSL w regionie "powołał marszałka i wicemarszałków, którzy cieszą się splendorem, nie zdając sobie sprawy, że można zrobić tysiąc spraw dobrze, a jedną źle, i że się będzie ocenianym przez pryzmat tej jednej".

"Ja to biorę na karb małego doświadczenia. Jakby miała więcej doświadczenia, to by tego nigdy nie zrobiła. Tym bardziej, że to jest sprawa dziwna, bo ja rozumiem jakby miała spółkę, która szkoli, a oferowanie swoich szkoleń? Nie mogę tego zrozumieć" - przyznał Żelichowski.

W samorządzie województwa warmińsko-mazurskiego PSL ma marszałka i dwóch wicemarszałków, a dwóch kolejnych wicemarszałków należy do PO. (PAP)