SLD i komitet wyborczy Tadeusza Jędrzejczaka wystawią w wyborach do rady miejskiej własne listy kandydatów. Porozumienie zakłada, że będą oni współpracować w nowej kadencji.

Porozumienie w obecności dziennikarzy podpisali prezydent Tadeusz Jędrzejczak i przewodniczący Rady Miejskiej SLD w Gorzowie Wlkp. Marcin Kurczyna.

„Zachowanie zarówno radnych klubu SLD, jak i klubu prezydenckiego +Nadzieja dla Gorzowa+ było takie, jak powinno. Mamy wrażenie, że koalicja PO-PiS-u w radzie miasta, która utworzyła się w ostatnim czasie, w większości przypadków, w większości uchwał to było takie działanie - nie, bo nie, natomiast mało merytoryczne i mało rozwojowe dla miasta. Dlatego jesteśmy zdecydowani, żeby w nadchodzących wyborach uzyskać większość w radzie, stąd też nasze porozumienie i współdziałanie w tych wyborach samorządowych” - powiedział Kurczyna.

Dodał, że oba komitety mają też podobne założenia programowe dotyczące funkcjonowania i rozwoju miasta w następnej kadencji samorządu. Na pierwszym miejscu wymienił kwestie związane z dobrym wykorzystaniem pieniędzy z funduszy unijnych.

W porozumieniu wymienia się także m.in. zrównoważony rozwój transportu publicznego, rewitalizację starej zabudowy miasta, rozwój edukacji zawodowej, budownictwa mieszkaniowego czy promocję gospodarczą i turystyczną oraz działania na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy.

„Będę kandydował do sejmiku woj. lubuskiego z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a poparcie SLD w ubieganiu się o mandat prezydenta Gorzowa jest dla mnie bardzo cenne” - powiedział Jędrzejczak. Przyznał, że w przypadku uzyskania mandatu prezydenta i radnego wojewódzkiego - zrezygnuje z tego drugiego. To oznacza, że miejsce w sejmiku przypadnie kolejnej osobie na liście SLD.

Prezydent Gorzowa zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni przedstawi mieszkańcom sprawozdanie z realizacji poprzedniego programu wyborczego, a także założenia nowego programu na kadencję 2014-18. Dodał, że trwają też prace nad hasłem wyborczym jego komitetu, a listy kandydatów na radnych są już gotowe.

Przed poprzednimi wyborami samorządowymi SLD także zawarł porozumienie z Jędrzejczakiem, rezygnując ze zgłoszenia w Gorzowie własnego kandydata na urząd prezydenta. Jędrzejczak zapytany przez PAP, dlaczego po raz kolejny raz zdecydował się współpracę z SLD, powiedział: „Jest to partia o dużym poparciu w naszym regionie. Są mi bliskie ich sposoby myślenia o niektórych elementach w mieście. Poza tym była to grupa ludzi, myślę tutaj o radnych (SLD - PAP), na których w najtrudniejszym momentach, które dotyczyły konstruowania budżetu czy niektórych przedsięwzięć w mieście, można było liczyć. Mam nadzieję, że po wyborach samorządowych będzie szansa na to, żeby zarówno mój komitet wyborczy, jak i SLD miał znaczącą reprezentację radzie miasta”.

Tadeusz Jędrzejczak jest prezydentem Gorzowa Wlkp. od jesieni 1998 r. Poprzednie wybory wygrał w pierwszej turze. Na początku kariery politycznej był związany z lewicą. Był współzałożycielem Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej. Był posłem SLD I, II i III kadencji. Opuścił Sojusz w 2007 r. i od tego czasu w wyborach samorządowych startuje z własnym komitetem. (PAP)