Rzecznik marszałka województwa Aleksandra Marzyńska uzasadniła decyzję radnych „przewidywanym wzrostem wpływów z udziałów w podatku CIT”. „Zanim pieniądze trafią na konto gminy, konieczne będzie jeszcze podjęcie uchwały przez sejmik dotyczącą udzielania pomocy gminie” – powiedziała.

Zadowolony z decyzji jest burmistrz Wisły. „Pozwoli to na dokończenie inwestycji. Skocznie umożliwią rozwój naszego klubu sportowego (Wisły-Ustronianki Wisła - PAP) i generalnie przyczynią się do rozwoju dyscypliny. Poprawią się warunki treningu, a młodzież nie będzie musiała jeździć na zajęcia do innych miast. Do tego nowoczesne obiekty będą mogły być areną zawodów o randze międzynarodowej dla dzieci” – powiedział Jan Poloczek.

Koszt gruntownej modernizacji kompleksu wynosi ok. 3 mln zł. Ministerstwa sportu przeznaczyło na ten cel 988 tys. zł. Z budżetu samorządu śląskiego trafi na budowę 2 mln zł. Pierwszą transzę, w wysokości 140 tys. zł, województwo przekazało w ubiegłym roku, a kolejną – 1 mln zł – wiosną br. Obecnie radni zdecydowali o przekazaniu pozostałych pieniędzy.

Wcześniej około 150 tys. zł wyasygnował także samorząd Wisły, m.in. wykupując teren i finansując część projektową inwestycji.

Budowa kompleksu trzech małych skoczni narciarskich HS10, HS20 i HS40 w centrum Wisły rozpoczęła się na przełomie kwietnia i maja. Wcześniej rozebrane zostały zdewastowane obiekty. Skocznie mają powstać do końca października. „Nie najlepsza aura doprowadziła do tego, że prace ziemne zostały nieco spowolnione. Wierzę, że budowlańcy zdążą w terminie, tym bardziej, że finansowanie jest zabezpieczone” - powiedział burmistrz Poloczek.

Nowe skocznie w centrum miasta można będzie wykorzystywać przez cały rok: otrzymają nawierzchnię igielitową. Trenowali na nich będą głównie najmłodsi zawodnicy miejscowej „Wisły-Ustronianki”, którzy dotychczas musieli wyjeżdżać do Szczyrku lub Bystrej. Kompleks będzie posiadał certyfikat FIS umożliwiający przeprowadzanie zawodów międzynarodowych dla najmłodszych adeptów skoków narciarskich. Dotychczas dysponowały nim jedynie skocznie w Zakopanym.

Wisła, po wybudowaniu małych skoczni, będzie dysponowała kompletną bazą szkoleniową. Obok nich w mieście istnieje obiekt HS42 i HS71 w Łabajowie oraz HS134 w Malince.

Kompleks skoczni w centrum Wisły został wybudowany w 1962 roku, a zmodernizowany w 1997. Karierę sportową rozpoczynał na nich Adam Małysz. Najdalej skoczył tu Paweł Słowiok, który w lutym 2004 roku uzyskał odległość 46,5 m. W ostatnich latach były nieczynne. (PAP)