W środę upłynął termin zgłaszania swoich pomysłów do budżetu obywatelskiego. Jak poinformowała w czwartek Kamila Busłowska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku, złożono w sumie 101 projektów w tym 46 inwestycji osiedlowych i 55 ogólnomiejskich. To najczęściej - jak dodała Busłowska - pomysły na remonty ulic, budowę placów zabaw, siłowni na wolnym powietrzu, boisk sportowych czy pomników.

Swój projekt, budowę skate parku na jednym z osiedli zaproponował 12-letni Karol Fiedosik, który jest najmłodszym uczestnikiem budżetu obywatelskiego. W tym roku była możliwość, aby osoby niepełnoletnie także składały swoje projekty za zgodą opiekunów.

Zgłoszono też takie pomysły jak: multimedialne muzeum białostockiej drużyny piłkarskiej Jagiellonii, ekobazar ze zdrową żywnością czy wybieg dla psów. Tegoroczną nowością w budżecie obywatelskim jest też możliwość składania projektów kulturalnych i społecznych. To m.in. utworzenie klubu osiedlowego przy ul. Barszczańskiej, przewodnik po mieście, czy edukacyjne zajęcia o czystym Białymstoku.

Obecnie specjalny zespół ds. budżetu obywatelskiego będzie oceniał wnioski i do 5 września ma być znana lista inwestycji, na które białostoczanie będą mogli głosować.

Każdy będzie mógł oddać głos na jeden projekt osiedlowy i jeden ogólnomiejski.
Zwycięskie projekty mają być znane do końca października. Do podziału jest 20 mln zł, w tym po 500 tys. zł na każde z 28 osiedli w mieście i 6 mln zł na projekty ogólnomiejskie.

To trzecia edycja budżetu obywatelskiego w Białymstoku. W poprzednich edycjach wpłynęło po ok. 100 projektów. W ubiegłorocznej edycji do podziału było 12 mln zł, a w pierwszej 10 mln zł. (PAP)