Jak poinformował PAP we wtorek rzecznik mieleckiego magistratu Krzysztof Urbański, głównym założeniem rewitalizacji zarówno osiedla, jak i parku jest przywrócenie temu terenowi funkcji mieszkaniowych i rekreacyjnych.

Projekt przewiduje m.in. przebudowę sieci uzbrojenia na osiedlu, w tym przygotowanie terenu służącego prowadzeniu działalności gospodarczej. Największa metamorfoza czeka park na Górce Cyranowskiej, gdzie pojawi się m.in. tor saneczkowy i labirynt z kamiennych gabionów (kosze prostopadłościenne z siatki stalowej wypełnione kamieniami – PAP). Urbański zaznaczył, że prace przy rewitalizacji osiedla i parku zakończyć się mają w przyszłym roku.

Prace związane z przebudową parku prowadzi firma Agro-baza, która m.in. wykonywała rewitalizacje płyty mieleckiego Rynku, a pozostałe prace na terenie Miasteczka Młodego Robotnika firma Turek.

Projekt "Rewitalizacja terenu byłego prowizorycznego osiedla baraków mieszkalnych w Mielcu, wybudowanego w latach 50. XX wieku dla jednostek paramilitarnych i młodych robotników" uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego na lata 2007-2013. Całkowity jego budżet wynosi ponad 9 mln zł. Z tej kwoty dofinansowanie unijne to ponad 2,6 mln zł, z budżetu państwa samorząd otrzymał ponad 4,4 mln zł. Pozostała kwota to wkład własny mieleckiego urzędu miasta.