Strajk zorganizowały działające w PKS Łomża związki zawodowe, zarzucając prezesowi spółki złe zarządzanie i postępowanie z pracownikami. Od rana w trasę nie wyjechał z zajezdni w Łomży, Kolnie i Grajewie żaden autobus, nie były realizowane ani kursy z rozkładu jazdy, ani także dowóz dzieci do szkół. Protestujący nie wpuścili też do siedziby spółki w Łomży prezesa i innych osób, które chciały podjąć pracę.

PKS Łomża to spółka samorządu województwa podlaskiego. Zarząd województwa od początku stał na stanowisku, że nie ma powodów do zwolnienia prezesa spółki Grzegorza Rytelewskiego, podobnie jak rada nadzorcza spółki pozytywnie oceniając jego działania.

"Podjęte przez niego działania dają duże szanse na wyjście spółki na prostą pod względem finansowym. Rozmowy ze związkowcami i przedstawicielami rady nadzorczej oraz właściciela, czyli województwa, trwają od miesiąca. Były spotkania, korespondencja. Niestety, po pierwszym ze spotkań związkowcy odmówili uczestniczenia w kolejnym, mimo obecności mediatora" - podkreślono, w wydanym kilka godzin po rozpoczęciu strajku, oświadczeniu marszałka województwa podlaskiego Mieczysława Baszko oraz rady nadzorczej spółki.

Przed południem prezes Rytelewski złożył w sądzie i prokuraturze w Łomży zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez organizatorów protestu, bo - w jego ocenie - był on nielegalny.

Po południu doszło do rozmów z udziałem m.in. przedstawicieli zarządu, rady nadzorczej i mediatora ze związkowcami PKS Łomża. Po kilku godzinach strony podpisały porozumienie, na mocy którego protestujący zakończyli strajk, a we wtorek wczesnym rankiem wyjadą z zajezdni w trasy pierwsze autobusy.

Jak powiedziała PAP Urszula Arter, p.o. rzecznika Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, szczegóły porozumienia mają być upublicznione we wtorek, gdy pozna je zarząd województwa. O szczegółach do wtorku nie chciał też mówić prezes Rytelewski.

Z danych Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku wynika, że PKS Łomża ma 80 autobusów i realizuje codziennie 70-80 kursów z rozkładu jazdy, a także ok. 30 związanych z dowozem dzieci do szkół. 2014 rok spółka zamknęła stratą, ale od września jej bieżący wynik finansowy jest dodatni. Grzegorz Rytelewski kieruje spółką od końca maja 2014 roku. (PAP)