Zmiany w samorządowych władzach województwa podlaskiego mają związek z wyborem na posła dotychczasowego marszałka, lidera PSL w regionie Mieczysława Baszko. Po jego wyborze konieczne było powołanie nie tylko nowego marszałka, ale i całego nowego zarządu województwa.

W miniony poniedziałek na nowego marszałka wybrany został przez sejmik Jerzy Leszczyński, dotychczasowy członek zarządu. Trzy inne osoby również pracowały w ustępującym zarządzie. To wicemarszałkowie Maciej Żywno i Anna Naszkiewicz (oboje z PO) oraz członek zarządu Bogdan Dyjuk (PSL). Nową osobą jest kolejny członek zarządu: Stefan Krajewski (PSL).

Marszałek Leszczyński poinformował we wtorek na konferencji prasowej o podziale kompetencji w zarządzie. Powiedział, że decyzje zapadły w wyniku porozumienia. "Będziemy kontynuować to dzieło, które było rozpoczęte przez poprzednie zarządy, jeśli chodzi o przyjętą strategię i realizację wszystkich programów, które są w gestii województwa podlaskiego" - mówił Leszczyński.

Jemu przypadł nadzór m.in. nad infrastrukturą i transportem, współpracą z zagranicą, finansami, audytem wewnętrznym i promocją województwa. Maciej Żywno nadzoruje rozwój regionalny i Regionalny Program Operacyjny, kulturę i dziedzictwo narodowe. Anna Naszkiewicz odpowiada m.in. za Europejski Fundusz Społeczny, ochronę środowiska i biuro zamówień publicznych. Bogdan Dyjuk ma w kompetencjach nadzór nad służbą zdrowia oraz edukacją, sportem i turystyką, zaś Stefan Krajewski - nad rolnictwem i rozwojem obszarów wiejskich.

Żywno powiedział na konferencji prasowej, że wybory parlamentarne i wejście dotychczasowego marszałka Baszki do Sejmu stało się "swoistego rodzaju próbą dla koalicji". "Wczoraj (poniedziałek) pokazaliśmy, że przetrwaliśmy i jesteśmy w koalicji PO-PSL" - dodał zapewniając, że "województwo funkcjonuje normalnie".

PSL i PO mają w podlaskim sejmiku, liczącym 30 radnych, większość - razem 17 radnych, w niektórych głosowaniach wspieraną też w głosowaniach przez jedynego radnego lewicy. Największy w sejmiku klub PiS, liczący 12 radnych, jest opozycją.(PAP)

rof/ mhr/