Firmy dostaną łącznie 23,2 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) 2014-2020 i dołożą kolejnych 40,8 mln zł na zaplanowane inwestycje.

Urząd marszałkowski na stronie internetowej RPO poinformował, że umowy podpisały firmy: Sakomet, Amerpol Karton, Pater, Lainer, ZM Kolno, Art-Motor, Eurowash, Michał i Kover.

Urząd podaje, że np. spółka Pater z Siemiatycz, w nowym zakładzie będzie produkować innowacyjną kostkę brukową i betonowa płytę brukową. Firma rozbuduje zakład i wyposaży go w potrzebne maszyny i urządzenia. Inwestycja będzie kosztowała 13,7 mln zł (z UE pochodzi 5,6 mln zł).

Produkcję posadzek na potrzeby budownictwa będzie rozwijać firma Lainer, która chce zbudować nowy zakład produkcyjny. Ma być gotowy do marca 2019 r. Wartość inwestycji wynosi 11,7 mln zł, z czego dotacja z RPO to 3,5 mln zł.

Tuż przed Bożym Narodzeniem w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano 11 umów z przedsiębiorcami na dotacje z RPO. Łączna wartość tych inwestycji - razem z wkładem własnym firm - to 105,4 mln zł - dotacja z UE wyniesie 47,5 mln zł - informował wtedy urząd.

Dyrektor Biura Innowacyjności Przedsiębiorstw w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Emilia Malinowska informowała wtedy PAP, że dofinansowane projekty mają innowacyjny charakter i najczęściej są wynikiem prac badawczo-rozwojowych w firmach.(PAP)