Przetarg podzielony był na dwa zadania. Pierwsze, obejmowało dostawę 10 autobusów 12-metrowych. Drugie, to zakup 30 pojazdów przegubowych o długości 18 metrów. Wszystkie autobusy będą zasilane olejem napędowym.

Jak poinformował rzecznik, w przetargu na krótsze autobusy wpłynęły dwie oferty. Złożyły je firmy Autosan oraz Ursus. „Oferta Autosanu jest niższa o ok. 2 mln zł, firma została wezwana do uzupełnienia dokumentacji w ofercie i jeśli to zrobi, to jeszcze w tym miesiącu podpiszemy z nią umowę o wartości ok. 10 mln zł” - dodał Chłodnicki.

Natomiast na dostawę 30 pojazdów przegubowych wpłynęła tylko jedna oferta złożona przez firmę Solaris. Oferta była droższa o ok. 4,5 mln zł niż kwota zarezerwowana przez samorząd Rzeszowa. Jak powiedział Chłodnicki, prezydent Rzeszowa postanowił, że brakująca kwota zostanie dołożona z budżetu miasta. „Radni miejscy na ostatniej sesji zgodzili się na to, więc podpiszemy umowę na zakup tych autobusów jeszcze w tym miesiącu. W sumie zapłacimy za nie ponad 35 mln zł” - zaznaczył rzecznik.

Pierwsze nowe autobusy pojawią się na ulicach Rzeszowa pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.

W sumie władze Rzeszowa planują zakup 130 autobusów. Samorząd ogłosił już przetarg na dostawę do Rzeszowa 10 elektrycznych autobusów. Powstanie również infrastruktura do ich ładowania - w sumie trzy stacje. Elektryczne pojazdy powinny pojawić się na ulicach miasta w przyszłym roku. Przetarg ten niebawem zostanie rozstrzygnięty.

Pod koniec tego roku ma być ogłoszony przetarg na zakup kolejnych 60 pojazdów, większość z nich ma być zasilana gazem, część olejem napędowym. Ich dostawa ma się odbyć w latach 2018-2019.

Natomiast w przyszłym roku samorząd planuje ogłosić przetarg na zakup 20 autobusów elektrycznych lub hybrydowych. Wartość wszystkich projektów, które oprócz zakupu pojazdów przewidują również m.in. budowę parkingów, to ponad 500 mln zł. Pieniądze pochodzić mają m.in. z funduszy unijnych.

Zakup autobusów dla miejskiej komunikacji to kontynuacja programu transportowego, który zrealizował samorząd Rzeszowa w ramach poprzedniej perspektywy finansowej UE. W ramach tego projektu miasto m.in. kupiło 80 autobusów i wybudowało nowy most przez Wisłok.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Rzeszowie dysponuje obecnie ponad 170 pojazdami. (PAP)