Protas był dotychczas wicemarszałkiem województwa odpowiedzialnym m.in. za kulturę; Wasilewska jako członek zarządu nadzorowała fundusze unijne. Z chwilą zdobycia mandatów poselskich ich funkcje w zarządzie województwa wygasły. Dlatego w czwartek wieczorem regionalne władze PO wskazały osoby, które ich zastąpią.

"Na wicemarszałka rekomendujemy Mirona Sycza, natomiast na funkcję członka zarządu Marcina Kuchcińskiego" - poinformował PAP szef regionalnych struktur Platformy Jacek Protas. Jak zaznaczył, nie były to jedyne kandydatury, więc dyskusja była "bardzo szeroka".

Sycz był posłem przez dwie ostatnie kadencje, a wcześniej przewodniczącym sejmiku warmińsko-mazurskiego i dyrektorem Liceum Ukraińskiego w Górowie Iławeckim. Kuchciński jest dyrektorem departamentu w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jest również radnym miejskim w Olsztynie, ale wojewoda warmińsko-mazurski wezwał w tym tygodniu radę miasta do wygaszenia mu mandatu, wskazując, że radny mieszka poza gminą Olsztyn.

Skład pięcioosobowego zarządu woj. warmińsko-mazurskiego ma zostać uzupełniony o kandydatów wskazanych przez PO na sesji sejmiku w najbliższy poniedziałek.

Obecnie w zarządzie województwa pozostało jedynie trzech działaczy PSL, które wygrało ostatnie wybory samorządowe na Warmii i Mazurach. Funkcję marszałka pełni Gustaw Marek Brzezin, ludowcy obsadzili również stanowiska wicemarszałka i członka zarządu. Zgodnie z porozumieniem koalicyjnym pozostałe stanowiska w zarządzie obsadza Platforma.

W warmińsko-mazurskim sejmiku PSL ma 14 mandatów, PO - 9, PiS - 6, a SLD jeden mandat. Koalicja PO-PSL rządzi w regionalnym samorządzie już trzecią kadencję, ale wcześniej marszałek i większość członków zarządu było z PO.(PAP)