"Sądzimy, że ok. godz. 23 będziemy w stanie przekazać informację - i mam nadzieję potwierdzającą - że ustalanie wyników głosowania odbywa się z wykorzystaniem systemu informatycznego" - powiedział Ryms. "Jesteśmy optymistami, że ten system tym razem nie zawiedzie" - dodał.

Ok godz. 23 PKW być może także poda dane dotyczące frekwencji z godz. 21. Jak mówił Ryms, być może będą dostępne także dane dotyczące frekwencji w poszczególnych gminach i większych miastach.

Sędzia Ryms poinformował, że wszystkich obwodach zakończono głosowanie. "Obwodowe komisje wyborcze w tej chwili przystąpiły do obliczania głosów, po obliczeniach przystąpią do sporządzania protokołów i ustalania wyników wyborów w komisjach gminnych i miejskich" - dodał sędzia.

Dodał, że incydenty - przede wszystkim dotyczące łamania ciszy wyborczej - są przedmiotem ustaleń policji.

Podczas liczenia głosów w pierwszej turze, która odbyła się 16 listopada, system informatyczny, mający wspomóc pracę komisji nie zadziałał prawidłowo. Awaria systemu spowodowała, że wyniki wyborów zostały ogłoszone tydzień po nich.

 

PKW podjęła decyzję o zastosowaniu wyborczego systemu informatycznego także w II turze wyborów. W przypadku "niemożliwych do usunięcia" problemów komisje obwodowe i terytorialne mają niezwłocznie przystąpić do ręcznego sporządzania protokołów i innych czynności związanych z obliczaniem wyników głosowania - takie wytyczne dla komisji PKW przyjęła w środowej uchwale.

W niedzielę w 890 gminach odbyła się II tura wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. (PAP)