Utworzenie parku ma być jednym z pomysłów na rozwój turystyki w regionie. Park ma pełnić funkcje rekreacyjne, nawiązywać do historii opisywanych przez Henryka Sienkiewicza i ich ekranizacji w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Pierwsza część parku - Stanica Chreptiowska - miała powstać dzięki unijnej dotacji w wysokości 27 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zarząd województwa podlaskiego uznał jednak miesiąc temu, że jest "zbyt duże ryzyko", iż nie uda się na czas zrealizować i rozliczyć tego projektu w obecnej unijnej perspektywie budżetowej.

Zarząd tłumaczył to tym, że gminie nie udało się rozstrzygnąć przetargu na to przedsięwzięcie i podpisać umowy z wykonawcą. A władzom Mielnika przetargu nie udało się rozstrzygnąć, gdyż firmy, które złożyły oferty, chciały więcej pieniędzy niż mogła na to przeznaczyć gmina. Najtańsza oferta wynosiła 44,8 mln zł, podczas gdy gmina na inwestycję przeznaczała 29,9 mln zł (w tym 27 mln zł stanowiła unijna dotacja).

Jak powiedział jednak PAP wójt Mielnika Adam Tobota, cały park ma się składać z jedenastu części, a stanica jest tylko jednym z jego elementów. Dodał, że poszczególne części parku mogą powstawać i działać niezależnie od siebie. Dlatego nie rezygnuje z pomysłu.

Teraz gmina rozpoczęła poszukiwania inwestorów, którzy byliby zainteresowani budową jednej z części parku. Informacja o poszukiwaniu inwestorów przez Mielnik ukazała się na stronie internetowej parku "Trylogia".

Tobota powiedział PAP, że ze strony firm jest zainteresowanie budową poszczególnych części. Najbardziej zależy mu na tym, aby w pierwszej kolejności powstała część, która w koncepcji parku nosi nazwę "stanica kozacka Czehryń".

Dodał, że na 20-hektarowej działce, na której ma powstać cały park, wydzielane są mniejsze działki pod każdą część. Jego zdaniem, w przyszłym roku gmina będzie gotowa, by ogłosić przetargi na ich dzierżawę lub dzierżawę wieczystą. Poinformował, że jednym z wymogów będzie realizacja inwestycji w konwencji XVII wieku, ale - jak podkreślił - nie musi to być wierne odwzorowanie, a w inwestycji będzie można wykorzystywać także nowoczesne rozwiązania.

Gmina nie rezygnuje też ze starań o unijne środki na budowę Stanicy Chreptiowskiej. Tobota poinformował, że projekt jest już gotowy, teraz czeka na ogłoszenie naborów w konkursach w przyszłej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020.

Budowa parku "Trylogia" była głównym powodem referendum w sprawie odwołania wójta Toboty, które odbyło się w Mielniku w kwietniu. Jego inicjatorzy zarzucali władzom, że kosztowny projekt uderzy w finanse gminy na wiele lat; mówili też, że pomysł przedsięwzięcia o takiej skali nie był z mieszkańcami konsultowany. Z powodu zbyt niskiej frekwencji referendum było jednak nieważne.