Warszawska Opera Kameralna od 1999 roku jest finansowana ze środków Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Jak wyjaśnił na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor placówki, Stefan Sutkowski, budżet opery, sukcesywnie zmniejszany przez ostatnie trzy lata, w tym roku jest o 40 proc. mniejszy od dotacji otrzymanej w 2008 roku.

 

Aby ograniczyć wydatki, Sutkowski postanowił, że opera nie będzie przygotowywać premier w najbliższych trzech latach. Jak zapowiedział dyrektor, w tym czasie w operze zostanie wznowionych 16 spektakli. Będą to: "Koronacja Poppei" Claudia Monteverdiego, "Halka wileńska" Stanisława Moniuszki, "Sroka złodziejka" i "Cyrulik sewilski" Gioacchino Rossiniego, "Jephte" Michela de Monteclaira, "Krakowiacy i Górale" Wojciecha Bogusławskiego i Jana Stefaniego, "Jenufa" Leosa Janacka, "Szarlatan" Karola Kurpińskiego, "Napój miłosny" Gaetano Donizettiego, "Wolny strzelec" Carla Marii von Webera, "Juliusz Cezar", "Imeneo" i "Rinaldo" Georga Friedricha Haendla, "Eugeniusz Oniegin" Piotra Czajkowskiego oraz "Falstaff" Giuseppe Verdiego.

 

W Warszawskiej Operze Kameralnej w styczniu 2012 roku odbędzie się premiera opery "Ja, Kain", napisanej przez Edwarda Pałłasza. Ta premiera zostanie zaprezentowana w ramach Festiwalu Oper Kameralnych XX i XXI wieku, a koszty jej realizacji zostaną pokryte z funduszy przyznanych na obchody przypadającego w tym roku 50-lecia Warszawskiej Opery Kameralnej.

 

Jak wyjaśnił dyrektor, przygotowanie jednej premiery kosztuje tyle samo, co wystawienie co najmniej kilkunastu spektakli znajdujących się już w repertuarze. W jego ocenie, nie ma szans na więcej premier w najbliższych latach. "W każdym razie ja wolę planować tak, że więcej nie będzie, bo zacznę jakąś nową operę przygotowywać, a potem okaże się, że w ogóle premiery nie można zrobić" - powiedział PAP Sutkowski.

 

Według niego, przedstawiony w poniedziałek program na najbliższe trzy lata nie jest jedynie następstwem ograniczonych funduszy. Zdaniem Sutkowskiego, opera wychodzi naprzeciw oczekiwaniom publiczności. Wśród zaplanowanych wznowień znajdują się znane i lubiane przez widzów pozycje, które od dawna nie były wykonywane w Warszawskiej Operze Kameralnej - zauważył dyrektor.

 

Obecna na poniedziałkowej konferencji Bożena Żelazowska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego zmniejszenie dotacji na Warszawską Operę Kameralną tłumaczyła koniecznością uiszczania przez województwo mazowieckie "janosikowego" - podatku płaconego przez bogate gminy na rzecz najuboższych, oraz przypadającymi w tym roku licznymi jubileuszami instytucji kulturalnych na Mazowszu.

 

W tym roku Warszawska Opera Kameralna obchodzi 50-lecie swojej działalności. W założonej przez Sutkowskiego instytucji odbyło się dotychczas około 220 premier. Jedną z najważniejszych imprez organizowanych przez tę instytucję jest Festiwal Mozartowski, odbywający się od 1991 roku. (PAP)

 

mce/ hes/