Podpisując umowy na dofinansowanie inwestycji marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Jacek Protas przypomniał, że ich realizacja jest możliwa dlatego, że z budowy basenu zrezygnowało Działdowo i zwróciło 16 mln zł dofinansowania, które otrzymało od marszałka. Inwestycja w Działdowie nie doszła do skutku przez opóźnienia ze strony wykonawców.

"Życzę Olsztynowi i Morągowi przede wszystkim dobrych, solidnych wykonawców" - powiedział Protas.

Morąg w ramach dofinansowania od marszałka w wysokości 10 mln zł chce zbudować basen, w którym ma się znaleźć 6 torów do pływania o długości 25 metrów każdy. Burmistrz Morąga Tadeusz Sobierajski podczas podpisywania umowy poinformował, że za 10 dni jego urząd zamierza rozstrzygnąć przetarg na wykonawcę inwestycji. Morąg ma już gotowy zarówno projekt pływalni, jak i aktualne pozwolenia budowlane.

"Nie wiem, za ile zbudujemy nasz basen, jesteśmy gotowi do wyłożenia kolejnych 10, może 11 mln zł. Jeśli oferenci w przetargu zaproponują dużo wyższe sumy, to zrezygnujemy z inwestycji i oddamy dotację" - powiedział PAP Sobierajski.

Olsztyn dostał nieco ponad 12 mln zł na infrastrukturę sportową nad jeziorem Krzywym. W ramach tej inwestycji, której wartość szacowana jest na ponad 35 mln zł, ma powstać m.in. baza sportowa, z której miałaby korzystać szkoła mistrzostwa sportowego. Wsparcie merytoryczne nad tą szkołą objął m.in. najbardziej utytułowany polski sternik jachtowy Karol Jabłoński.

W ramach inwestycji, która w czwartek dostała dofinansowanie, nad jez. Krzywym powstanie także infrastruktura okołoturystyczna, tj. ścieżki piesze i rowerowe, które zimą będą pełniły funkcje toru dla nart biegowych. Nad Krzywym mają też powstać wypożyczalnie rowerów turystycznych i górskich, łyżworolek oraz nart biegowych.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przypomniał, że miasto już prowadzi inwestycje nad tym jeziorem, m.in. buduje nową plażę miejską, na której znajdą się m.in. zjeżdżalnie czy boiska.

"Kolejna inwestycja sprawi, że znaczna część brzegów tego popularnego w mieście jeziora będzie zagospodarowana" - podkreślił Grzymowicz.

Pieniądze na wsparcie inwestycji sportowych pochodzą z unijnych środków na lata 2007-2013, dlatego Olsztyn i Morąg będą musiały zakończyć budowy do połowy 2015 roku. (PAP)