„Zależy nam na tym, żeby rower w Katowicach pełnił nie tylko funkcję rekreacyjną, ale także transportową” - podkreślił Krupa.

W ubiegłym roku miejski rower można było wypożyczyć w trzech miejscach Katowic: w Strefie Kultury, w Dolinie Trzech Stawów i na placu Szewczyka. W tym roku pierwsze dwie staną w tych samych miejscach, natomiast - ze względu na rozpoczęcie realizacji nowej inwestycji przy ul. Młyńskiej i na placu Szewczyka – trzecia wypożyczalnia zostanie przeniesiona na katowicki Rynek, obok Centrum Informacji Turystycznej.

Kolejne trzy stacje, realizowane w ramach budżetu obywatelskiego, powstaną na osiedlu Tysiąclecia. Lokalizacja czterech pozostałych wypożyczalni jest analizowana. Przed podjęciem decyzji samorząd chce zapytać mieszkańców o ich opinie. Wśród potencjalnych miejsc, które zostaną przedstawione mieszkańcom znajdą się m.in.: Park Kościuszki, Nikiszowiec, ul. Mariacka pomiędzy Francuską i placem Szramka, plac Sejmu Śląskiego, Park Budnioka, czy też Biblioteka Śląska.

„10 stacji to oczywiście nie jest nasze ostatnie słowo. W kolejnych latach stacji będzie o wiele więcej – zarówno tych realizowanych przez miasto, jak i tych, które chcemy realizować wspólnie m.in. z uczelniami, czy centrami handlowymi. Wszystkie działania realizujemy etapami, żeby stacje stawały w miejscach, w których będzie na nie największe zapotrzebowanie” - podkreślił prezydent.

Krupa zaznaczył, że tworzenie nowych stacji rowerowych musi też współgrać z planami inwestycyjnymi Katowic - w latach 2016-2019 na budowę nowych dróg rowerowych w Katowicach lokalny samorząd przeznaczy 15,5 mln zł. Życie amatorom dwóch kółek mają też ułatwić parkingi dla rowerów, które zostaną utworzone także przy sześciu centrach przesiadkowych Park&Ride, które wkrótce powstaną w mieście.

Utworzenie systemu wypożyczalni rowerów miejskich zostało powierzone Przedsiębiorstwu Komunikacji Miejskiej. „Realizacja sieci wypożyczalni rowerów przez PKM podnosi rangę naszych działań prowadzonych na rzecz rowerzystów i jest dowodem na to, że chcemy, by rower pełnił w Katowicach funkcje transportowe. Naszym celem jest, by z każdej dzielnicy miasta można było rowerem dojechać do centrum” - powiedział naczelnik Wydziału Transportu w magistracie Bogusław Lowak. (PAP)