We wtorek odbyła się kolejna tura uzgodnień zmian do ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele m.in. rządu i samorządów. W środę o projekcie rozmawiano podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Wówczas samorządy lokalne zgłosiły zastrzeżenia do przygotowanego przez resort projektu - ich zdaniem projekt faworyzuje zarządy województw.

"Komisja postanowiła, że należy zorganizować konferencję uzgodnieniową, która się dziś odbyła. Mamy dobry dialog. Nie ma linii sporu pomiędzy nami, a samorządami. Jest próba dookreślenia niektórych nowych mechanizmów. I myślę, że osiągnęliśmy pewien konsensus" - powiedział we wtorek PAP wiceminister Niezgoda.

Dodał, że wtorkowe spotkanie zostało zakończone ustaleniami, które w formie pisemnej zostaną przesłane do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. "Do końca przyszłego tygodnia ma być wydana opinia Komisji o tych ustaleniach" - zaznaczył wiceminister.

Proponowane przez resort rozwoju regionalnego przepisy dotyczą m.in. wyznaczania tzw. obszarów funkcjonalnych. Zgodnie z zaproponowaną w projekcie definicją, takie obszary to zwarty układ przestrzenny składający się z powiązanych terenów, charakteryzujących się wspólnymi uwarunkowaniami i przewidywanymi jednolitymi celami rozwoju. Wyznaczenie takiego obszaru jest ważne z punktu widzenia wykorzystania pieniędzy unijnych na lata 2014-2020.

Znowelizowana ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju ma stworzyć podstawy prawne do przygotowania przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zasad wdrażania programów unijnych na lata 2014-2020.