Tarnobrzeg jest pierwszym miastem na Podkarpaciu, w którym mieszkańcy mogą decydować o tym, które inwestycje będą zapisane w budżecie. Samorząd przeznaczył na ten cel 1 milion złotych.

Jak poinformował PAP prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz, w pierwszym etapie złożono 23 propozycje budżetowe, z których komisja wybrała 20.

Dodał, że spośród odrzuconych projektów jeden został złożony po terminie, natomiast koszt drugiego przewyższał kwotę zaplanowaną w ramach budżetu obywatelskiego. Trzeci projekt został odrzucony, gdyż został już ujęty w planach inwestycyjnych samorządu.

Wśród propozycji inwestycji złożonych przez mieszkańców Tarnobrzega są m.in. remonty dróg lokalnych oraz projekty zakładające powstanie siłowni na świeżym powietrzu, miejskiej samoobsługowej stacji wypożyczania rowerów czy budowy kompleksu saun nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Jeden z projektów zakłada również ustawienie przy koszach na śmieci pojemników na suchy chleb, który mógłby być wykorzystany jako pokarm dla zwierząt ze schroniska.

„Zachęcam wszystkich do głosowania. Po raz pierwszy tarnobrzeżanie mają możliwość wyboru inwestycji, które będą realizowane w przyszłorocznym budżecie. Dla takiego samorządu jak nasz jest to naprawdę duży krok” - podkreślił Mastalerz.

W głosowaniu udział może wziąć każdy pełnoletni mieszkaniec Tarnobrzega posiadający czynne prawo wyborcze. Głos można oddać w budynku Urzędu Miasta Tarnobrzega przy ul. Mickiewicza 7. Każdy głosujący może wybrać maksymalnie trzy najważniejsze inwestycje.