Jak poinformował PAP w piątek przewodniczący rady miejskiej Opatowa Tomasz Staniek, protest polega na ciągłym przechodzeniu przez przejście dla pieszych. Grupa ok. 200 mieszkańców co kilka minut przepuszcza samochody, ponieważ - jak zaznaczył Staniek - nie chodzi o utrudnienie życia kierowcom, a poinformowanie o problemach dotyczących budowy obwodnicy. "Mimo to miasto jest zakorkowane głównie przez samochody ciężarowe" - dodał.

Protest odbywa się na półkilometrowej ulicy Kilińskiego, na której zbiegają się drogi krajowe nr 9 Radom-Barwinek oraz 74 Sulejów-Zosin. Mieszkańcy miasta domagają się w ten sposób budowy obwodnicy miasta, która pozwoli na wyprowadzenie z jego terenu ruchu ciężkich pojazdów.

"Według badań z 2010 roku w tym miejscu przejeżdża 14 tys. samochodów na dobę. Nowsze statystyki mówią nawet o 20 tys., z czego połowa to samochody ciężarowe o masie powyżej 40 ton. Związane jest to z uruchomieniem w pobliskich gminach kilku kopalni" - powiedział Staniek.

Jak zaznaczył, piątkowy protest jest efektem niedotrzymania słowa przez ministerstwo transportu, którego przedstawiciel na spotkaniu z mieszkańcami miasta 10 lipca br. obiecał, że w ciągu miesiąca zostaną wznowione procedury ws. budowy obwodnicy. "Minęło półtora miesiąca i nic takiego się jednak nie stało, dlatego kontynuujemy protest" - dodał Staniek.

Jak podkreślił, powstanie obwodnicy wpłynęłoby nie tylko na komfort mieszkańców miasta, ale i kierowców, którzy muszą tu stać nawet w godzinnym korku. „Na ciężkim ruchu cierpią także unikalne zabytki Opatowa, takie jak romańska kolegiata czy średniowieczna podziemna trasa turystyczna, w której pojawiły się już pęknięcia” – wyjaśnił Staniek.

Jak dodał, pod kołami samochodów ciężarowych w Opatowie tylko w tym roku zginęły dwie osoby.

Projekt obwodnicy Opatowa został zakończony w 2011 roku, inwestycja miała ruszyć tego samego roku. Została jednak przerwana.

Opatów, jest miastem powiatowym położonym we wschodniej części województwa świętokrzyskiego. Zamieszkuje go 6,6 tys. osób. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

kps/ mjk/ mki/ jbr/