Konkurs „Strażak Roku Województwa Małopolskiego” organizują władze regionu. Ma na celu przedstawienie, promowanie i nagrodzenie tych strażaków, którzy wyróżniają się wyjątkową ofiarnością i bohaterskimi postawami w akcjach ratunkowych. „Chcemy docenić i nagrodzić ludzi odważnych, którzy ryzykują własne życie i zdrowie po to, żeby ratować ludzi, mienie, ażeby poprzez swoją działalność podnosić poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Małopolski” - podkreślił marszałek Małopolski Jacek Krupa.

32-letni młodszy ogniomistrz Łukasz Wąs został nagrodzony za akcję ratowniczą z 13 stycznia 2013 r. Jak mówił PAP, jego drużyna została zadysponowana do miejscowości Nowodworze (gm. Tarnów), gdzie według zgłoszenia kobieta wpadła do około 20 metrowej studni. Ofiara była przytomna i wzywała pomocy.

„Na miejscu po zmierzeniu głębokości okazało się, że studnia ma 37 metrów, jest wąska, pokręcona z licznymi osunięciami po powodzi w 2010 r. Jej dna nie było widać. Akcja była bardzo trudna” - relacjonował strażak.

Początkowo ratownik próbował zejść na dół z aparatem tlenowym, ale okazało się, że studnia była zbyt wąska. „Trzeba było rozebrać się z tego aparatu i odstąpić od zasad uznawanych za bezpieczne - wejść do studni bez aparatu, czyli ryzykować własnym życiem i zdrowiem” - wyjaśnił Wąs.

„Przez chwilkę na pewno jakiś strach przeszedł przeze mnie, ale wtedy nie myśli się o tym, myśli się, żeby szybko tam zejść i uratować poszkodowaną” - dodał. Akcja zakończyła się sukcesem – kobieta została wydobyta na powierzchnię z niegroźnymi dla życia obrażeniami.

Jak podkreślił strażak, sukces akcji nie byłby możliwy, gdyby nie współpraca i wsparcie kolegów i dowódcy w niej uczestniczących.

O miano Strażaka Roku 2105 walczyło siedem osób, laureatów tytułów Strażaka Miesiąca. Marszałek Jacek Krupa mówił o ich profesjonalizmie, znakomitym wyszkoleniu i odwadze na służbie.

Wśród nich byli również: 40-letni ogn. Rafał Kania z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu (za uratowanie kobiety na ulicy przez przeprowadzenie szybkiej reanimacji), 52-letni Bolesław Kuciel z OSP Sanka (za uratowanie dziecka z płonącego domu), 29-letni Mariusz Ziółkowski z OSP Byszyce (za przeprowadzenie skutecznej akcji gaśniczej w zakładzie pracy), 32-letni Paweł Gryboś z OSP Szymbark i 32-letni Bogusław Łukaszyk z OSP Ropa (wspólnie za przeprowadzenie skutecznej akcji ratunkowej mężczyzny i ewakuacji mieszkańców z pożaru), 22-letni Jakub Lipka z OSP Trąbki (za uratowanie mężczyzny na drodze dzięki szybkiej reanimacji).

Kandydować mogli wszyscy strażacy, ochotniczy i zawodowi zrzeszeni w OSP, PSP i Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych na terenie województwa małopolskiego. (PAP)