Tychy są kolejnym miastem w województwie śląskim, które dało możliwość swoim mieszkańcom, by współdecydowali na co wydać pieniądze w ramach budżetu partycypacyjnego, zwanego również obywatelskim. Kwota - 5 mln zł - jaką miasto przeznaczy na ten cel jest jedną z większych w regionie.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Urzędu Miasta w Tychach Ewa Grudniok w przeprowadzonym w dniach 16-22 lutego głosowaniu mieszkańcy wybrali 41 spośród 121 projektów poddanych pod głosowanie.

Rzeczniczka wskazała też, że wśród wybranych projektów jest wiele związanych ze spędzaniem wolnego czasu, w tym m.in. budowa siłowni plenerowych, placów zabaw, stref aktywności fitness, czy boiska wielofunkcyjnego.

"Zorganizowany zostanie także kurs zdrowego odżywania dla mieszkańców osiedli Glinka i Suble, a panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Urbanowicach otrzymają nowe stroje ludowe" - poinformowała Grudniok. Dodała, że kurs zdrowego odżywiania "Zdrowie dla całej rodziny" przewiduje m.in. warsztaty kulinarne oraz spotkania mieszkańców z ekspertami.

Pieniądze z budżetu obywatelskiego zostaną wydane również na budowę i remonty chodników oraz parkingów, uruchomienie pracowni muzycznej w jednej ze szkół.

W Tychach jest ponad 120 tys. mieszkańców. W głosowaniu udział wzięło ponad 16 tys. osób - ok. 16 proc. wszystkich uprawnionych do głosowania mieszkańców miasta.

Budżet obywatelski jest demokratycznym procesem, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o lokalnych wydatkach publicznych. Pierwszym polskim miastem, które wydzieliło budżet obywatelski, był w 2011 roku Sopot. W jego ślady poszły m.in. Wrocław, Gliwice, Elbląg, Płock, Tarnów, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Katowice. (PAP)