Zgromadzonych przed magistratem lokatorów mieszkań komunalnych wsparł w poniedziałek Zbigniew Gedowski, jeden z liderów inowrocławskiej S w 1980 roku.

W latach 80. podwyższono o 40 procent ceny produktów żywnościowych i od tego zaczął się bunt społeczny w całym kraju. A teraz podwyżkami objęto nie tylko produkty żywnościowe, ale również czynsze. My, weterani w walce o wolną Polskę, nie chcemy powtórki z historii i oczekujemy podjęcia dialogu - powiedział Gedowski.

W zebranym tłumie dominowali emeryci i renciści. Wielu żaliło się, że przed podwyżkami opłaty za mieszkania komunalne pochłaniały co najmniej od 30 do 40 proc. miesięcznych dochodów i wyższych stawek nie będą w stanie płacić.

Zgromadzeni bezskutecznie domagali się, by wyszedł do nich prezydent miasta, ale petycję manifestujących odebrał jego zastępca Wojciech Piniewski oraz przewodniczący rady miejskiej, Tomasz Marcinkowski.

Wiceprezydent próbował przekonywać, że na wiecach nie rozwiązuje się problemów i zachęcał do rozmów w węższym gronie, ale ta oferta została odrzucona.

Musimy myśleć o przyszłości majątku gminy, a więc także o remontach budynków komunalnych, a na ten cel potrzeba już około 17 mln zł i stąd decyzja o podwyżkach czynszów. Dotychczasowe stawki były relatywnie niskie, a my nie możemy dopuszczać do sytuacji, gdy z podatków wszystkich mieszkańców miasta dotujemy potrzeby remontowe - przekonywał Marcinkowski.

Zgromadzeni zażądali zorganizowania spotkania z prezydentem Ryszardem Brejzą oraz radnymi w miejscowym teatrze. Jeśli ich postulat nie zostanie zrealizowany w ciągu kilkunastu dni, akcja protestacyjna ma być zaostrzona, włącznie ze zbieraniem podpisów o zwołanie referendum na temat odwołania rady.