"Dzieci Majdanu - polskie ferie" to inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy, której celem jest organizacja wypoczynku w Polsce dla dzieci ukraińskich. Ich ojcowie zginęli lub zostali ciężko ranni podczas zamieszek na Majdanie w Kijowie. Organizatorzy zapewniają przybyłym zakwaterowanie i planują czas wolny.

Pierwsze dwa turnusy odbyły się w Krakowie - w kwietniu i czerwcu, trzecia grupa osób z Ukrainy gościła w stolicy od 16 lipca, turnus zakończy się 29 lipca.

Do Warszawy przyjechała grupa ok. 30 osób. W ramach programu dzieci w wieku od 3 do 12 lat uczestniczą w wycieczkach, warsztatach, spotykają się z rówieśnikami i lepiej poznają kulturę polską. Uczestnicy programu podczas swojego pobytu zwiedzili m.in. warszawskie zoo, Muzeum Etnograficzne i Centrum Nauki Kopernik.

"Chcemy im pokazać Europę, Polskę, Warszawę; chcemy, żeby zobaczyli, że tu jest trochę inaczej niż u nich. Bo różnice są - chociażby w kwestiach żywieniowych: na Ukrainie dzieci jedzą na śniadanie kaszę gryczaną czy ziemniaki, a u nas zazwyczaj kanapki" - powiedziała PAP koordynator akcji Oliwia Płażewska-Sieradzka z Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy.

"Miło mi, że jesteście tutaj i że mogę was gościć. Mam nadzieję, że kiedy będziecie wyjeżdżać, będziecie to dobrze wspominać. Jednak przede wszystkim życzę wam, żebyście wracali do kraju, w którym będzie spokojniej i bezpieczniej" - mówił podczas spotkania zastępca prezydenta m.st. Warszawy Włodzimierz Paszyński. Zaprosił również wszystkich uczestników na poniedziałkowe spotkanie z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz.

W rozmowie z PAP Paszyński zauważył, że program jest konsekwencją działań miasta sprzed kilku miesięcy. "Już wtedy przyjmowaliśmy grupę młodych ludzi rannych w czasie działań na Majdanie, jak i później na Krymie" - przypomniał wiceprezydent. "Pamiętam ten czas, szczególnie lata 80., kiedy to nam Europa pomagała i to jest pewnego rodzaju dług, który zaciągnęliśmy i w sensie metaforycznym spłacamy go, pomagając Ukrainie. Jeśli będzie taka potrzeba, to będziemy to czynić dalej" - zapewnił.

Goście z Ukrainy zakończą pobyt w Warszawie 29 lipca. Spotkanie odbyło się w bursie Europejskiego Domu Spotkań. (PAP)