W Forum Regionalnym Polska-Chiny, organizowanym naprzemiennie w Polsce i Chinach, mają wziąć udział przedstawiciele samorządów polskich miast i województw oraz delegacje rządów miast i prowincji ChRL. Forum, które dot. współpracy na szczeblu lokalnym i regionalnym, ma się przyczynić do przyciągnięcia chińskich inwestorów i turystów oraz wzmocnić wzajemną wymianę gospodarczą, kulturalną i edukacyjną.

Marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień nie ukrywa, że Łódzkie starało się o organizację tego wydarzenia.
Czytaj: Eksperci i samorządowcy o współpracy z Chinami>>>

"Informację o tym, że to właśnie w Łódzkiem dojdzie do spotkania polskich i chińskich władz regionalnych przekazał nam Marcin Kubiak, podsekretarza stanu w ministerstwie infrastruktury i rozwoju podczas spotkania grupy roboczej ds. polsko-chińskiej współpracy regionalnej - poinformował w czwartek Stępień.

Wśród głównych tematów spotkań i paneli przyszłorocznej edycji Forum znajdą się: infrastruktura drogowa i kolejowa, ochrona środowiska, turystyka, edukacja, w tym współpraca uczelni wyższych oraz 25-lecie samorządności terytorialnej w Polsce.

Planowana jest również organizacja stoisk promocyjnych miast i regionów, wystawa sztuki polskich i chińskich artystów oraz koncert muzyki klasycznej z wykorzystaniem unikalnych w skali europejskiej organów barokowych i symfonicznych Filharmonii Łódzkiej.

Organizacja cyklicznego Forum Regionalnego Polska–Chiny jest następstwem wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chinach w grudniu 2011 roku oraz nadania rangi partnerstwa strategicznego we wzajemnych relacjach; współpraca na szczeblu lokalnym i regionalnym jest jednym z jego głównych filarów.

Pierwsza edycja Forum odbyła się w kwietniu 2013 roku w Gdańsku, a kolejna w czerwcu tego roku w Kantonie w chińskiej prowincji Guangdong.

Region łódzki i jego stolica od kilku lat współpracuje z Chinami. Łódź posiada w partnerskie miasto Tianjin, a współpracą z miastem jest zainteresowany Kanton. Województwo łódzkie współpracuje z prowincjami Guangdong i Syczuan. Od ub. roku działa bezpośrednie, regularne połączenie kolejowe cargo z Łodzi do Chengdu - stolicy prowincji Syczuan, które Chińczycy nazywają "Nowym Jedwabnym Szlakiem".

Tam też od kwietnia tego roku działa przedstawicielstwo województwa łódzkiego i Łodzi, które ma pomagać w kontaktach gospodarczych i promocji regionu. Chińskie uczelnie przygotowały program stypendialny dla studentów, a także pracowników samorządowych woj. łódzkiego.

Na zlecenie łódzkiego samorządu opracowany został przez Zakład Azji Wschodniej Uniwersytetu Łódzkiego "Przewodnik po współpracy z chińskimi władzami lokalnymi". Wydawnictwo zawiera wiedzę teoretyczną i praktyczne porady, które mają ułatwić nawiązywanie kontaktów z chińskimi partnerami. (PAP)