Firmy zainteresowane przebudową kieleckiego dworca autobusowego mają czas na złożenie ofert do 31 stycznia przyszłego roku. „W tym dniu nastąpi otwarcie ofert. Komisja powołana do rozstrzygnięcia przetargu zapozna się z dokumentacją. Później może być jeszcze czas na uzupełnienie dokumentów. Przewidujemy, że wykonawcę robót poznamy pod koniec lutego, a najpóźniej na początku marca przyszłego roku” – powiedział PAP dyr. Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach Marina Sosnowski.

Prace budowlane powinny się rozpocząć w marcu 2018 roku. Sosnowski zapewnił, że po modernizacji kielecki dworzec zmieni się nie do poznania. „Dworzec jest wpisany w rejestr zabytków, dlatego jego kopuła pozostanie bez zmian. Ale okładzinę zewnętrzną będą stanowiły tafle szklane, z możliwością zaciemnienia powierzchni nawet do 80 proc.” – podkreślił Sosnowski.

Jeszcze większe zmiany zajdą wewnątrz budynku. Multimedialna biblioteka, ceramiczne talerze na ścianach – to tylko niektóre zmiany, jakie zaproponowali architekci Marcin Bojarowicz i Bartosz Kamiński, którzy wygrali konkurs na projekt przebudowy kieleckiego dworca.

„W środku będą oczywiście kasy biletowe, bufety, poczekalnie, w tym dla matki z dzieckiem, a także powierzchnia przeznaczona na miejskie wystawy. Zastosowane zostaną nowoczesne rozwiązania, które sprawią, że będzie to dworzec autobusowy na miarę XXI wieku” – zapewnił dyr. ZTM.

  Włodzimierz Dzierżanowski,Jarosław Jerzykowski,Małgorzata Stachowiak
Prawo zamówień publicznych. Komentarz>>

Na czas trwania prac pasażerowie korzystać będą z dworca tymczasowego, zlokalizowanego na Placu Niepodległości przed budynkiem dworca PKP. Rozpocznie on działalność 1 stycznia przyszłego roku.

Na dworcu kolejowym w godz. od 6 do 20 czynny będzie punkt informacyjny. Zainstalowana zostanie również tablica z odjazdami autobusów. „Są już wyznaczone stanowiska dla taksówek, jak również jedno stanowisko +kiss and drive+. Ponadto 12 stanowisk dla przyjeżdżających autobusów, które będą mogły pozostać w tym miejscu do pół godziny” – poinformował Sosnowski.

Dodał, że autobusy i busy będą odjeżdżać z dwóch peronów. „Jeden peron zlokalizowany bliżej dworca PKP to trzy stanowiska dla busów i cztery dla autobusów wielkopojemnych. Jeden przystanek będzie przy ulicy Żelaznej, a kolejny dla autobusów relacji międzynarodowej przy pobliskim budynku poczty” – zaznaczył.

Według dyr. ZTM przewidywany termin oddania inwestycji do użytku to czerwiec 2019 roku. Koszt budowy wyniesie około 40 mln zł. Inwestycja będzie finansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Oddany do użytku w 1984 r. (budowę rozpoczęto dziewięć lat wcześniej) dworzec autobusowy w Kielcach jest jednym z najbardziej charakterystycznych pod względem architektonicznym budynków w mieście. Zbudowany na planie koła, ma formę rotundy zwieńczonej kopułą ze świetlikami. Stanowiska dla autobusów są rozmieszczone wzdłuż obwodu koła otaczającego budynek. Gmach nie był jednak remontowany od kilkunastu lat. 1 kwietnia ubiegłego roku władze Kielc kupiły budynek za blisko 20 mln zł. (PAP)