To właśnie tam 12 października ub. roku premier Beata Szydło oficjalnie zainaugurowała ten rządowy program budowy mieszkań. Wówczas pilotażowo Mieszkanie plus uruchomiono w 17 miastach. Część z nich podpisało wówczas z BGKN listy intencyjne ws. budowy mieszkań w ramach programu; Katowice zawarły wówczas w tej sprawie bardziej zaawansowany dokument – porozumienie o współpracy.

Katowicki samorząd zaproponował w nim trzy tereny: przy ul. Górniczego Dorobku nieopodal osiedla Nikiszowiec, a także przy ul. Korczaka oraz Korczaka/Andersa w pobliżu osiedla Borki.

Według medialnych informacji kolejne nieruchomości w tym mieście, a także ośmiu innych (Białymstoku, Gdańsku, Łomży, Łowiczu, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu), ma zaoferować do sprzedaży pod kątem programu spółka PKP SA. Umowę określającą zasady współpracy w tej sprawie mają podpisać w środę po południu w Poznaniu przedstawiciele BGKN oraz kolejowej spółki deweloperskiej XCity Investment.

Katowiccy samorządowcy zaangażowani m.in. w przygotowania realizacji inwestycji w ramach Mieszkania plus na razie nie znają szczegółów oferty kolei, oceniają jednak, że zapowiedzi medialne w tej sprawie „brzmią zachęcająco”. Pracują natomiast nad już wcześniej sygnalizowanymi przedsięwzięciami. Jak powiedział PAP szef wydziału obsługi inwestorów katowickiego magistratu Mateusz Skowroński, pierwsze czynności wobec terenu w pobliżu Nikiszowca podjęły już tak BGKN, jak miasto.

Spółka BGKN wykonała już (poprzez zewnętrznych specjalistów) badania geotechniczne gruntu przy ul. Górniczego Dorobku, samorząd zlecił natomiast opracowanie koncepcji urbanistycznej. „Strukturyzujemy też transakcję; to przygotowanie do utworzenia spółki celowej z udziałem Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego z jednej strony, a z drugiej - podmiotów należących do grupy BGKN” - wskazał Skowroński.

„Zanim wjadą buldożery i koparki na grunt, trochę potrwa, są to natomiast konieczne prace, aby tę inwestycję przygotować” - wyjaśnił. Ponadto miasto będzie musiało przeprowadzić inwestycje infrastrukturalne na i wokół tego terenu, m.in. aby odpowiednio go uzbroić i skomunikować.

Skowroński oszacował, że tego typu roboty mogą rozpocząć się pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. Zastrzegł, że wcześniej do ustalenia pomiędzy miastem, a BGK Nieruchomości "jest jeszcze wiele kwestii". Na razie nie zostało też przesądzone, ile mieszkań w ramach rządowego programu mogłoby powstać w pobliżu Nikiszowca – ma to wykazać zamówiona koncepcja urbanistyczna.

„Ze względu na brak dotychczasowych doświadczeń w tej sprawie, przed nami wiele technicznych tematów do rozstrzygnięcia, ale współpraca z BGKN jest bardzo konkretna i z tygodnia na tydzień idziemy do przodu” - zapewnił naczelnik wydziału obsługi inwestorów katowickiego magistratu

Uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego czyli programu Mieszkanie plus Rada Ministrów przyjęła pod koniec września ub. roku. Zakłada on zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych - wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.

Zgodnie z założeniami programu m.in. powstać mają tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Do udziału w programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego, który ma działać jako "bank ziemi”.

Operacyjne prowadzenie inwestycji oraz zarządzanie wybudowanym zasobem będzie zadaniem specjalnego operatora. Obecnie pilotażowo tę funkcję pełni Bank Gospodarstwa Krajowego, wykorzystujący swoje struktury (spółka BGK Nieruchomości, Fundusz Inwestycyjny Zamknięty). Docelowo – według niedawnych informacji Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa - ma być nim Polski Fundusz Rozwoju.

Do ostatnich dni stycznia br. spółka BGKN podpisała pierwszych 57 porozumień i listów intencyjnych z samorządami zainteresowanymi realizacją inwestycji. Na zgłoszonych terenach, obejmujących ok. 180 ha, mogłoby powstać ok. 15 tys. mieszkań.(PAP)