Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK) to jedna ze sztandarowych inwestycji Katowic - o całkowitej wartości projektu 333,7 mln zł (w tym 182,2 mln zł z UE). Obiekt stoi między halą Spodek, a nową siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (w pobliżu niedawno powstało też nowe Muzeum Śląskie – ma być otwarte 26 czerwca).

Centrum to wielofunkcyjny budynek o powierzchni prawie 38 tys. m kw. Zewnętrzne wymiary to 236 na 92 m, a wysokość - 18 m. Największą salę - 10 tys. m kw. - przewidziano na 9 tys. osób na miejscach siedzących lub 12 tys. na stojących. W razie potrzeby sala może być dzielona. Obiekt jest połączony ze Spodkiem; razem mogą tworzyć funkcjonalną całość.

Choć przejęcie MCK przez miasto zaplanowano na 23 marca, już w czwartek rozpoczęły się tam mistrzostwa świata w grach komputerowych Intel Extreme Masters. Miasto jest współorganizatorem przedsięwzięcia, które do tej pory mieściło się wyłącznie w Spodku. W tym roku przygotowano jego część również w nowym, sąsiadującym obiekcie.

Część mistrzostw może odbywać się w Centrum dzięki jego udostępnieniu przez wykonawcę Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji. Jak przekazał PAP Janusz Nowak z Convention Bureau Katowice, które współpracuje z zarządzającym MCK MOSiR-em, nowy obiekt ma już potrzebne zgody, m.in. pozwolenie na użytkowanie.

Oficjalne otwarcie MCK planowane jest na kwiecień. „Konkretnej daty jeszcze nie znamy. Odbędzie się ono przed Europejskim Kongresem Gospodarczym (20-22 kwietnia – PAP), ewentualnie w trakcie Kongresu” - powiedział Nowak. Wcześniej, 6-12 kwietnia, rozgrywane mają tam być jeszcze mecze turnieju tenisowego WTA Katowice Open.

Choć zgodnie z unijnymi wytycznymi MCK ma być zarządzane przez zewnętrznego operatora, na razie funkcję zarządczo-administracyjne będzie tam pełnił zarządzający już Spodkiem MOSiR, we współpracy z Convention Bureau Katowice (to nowa komórka magistratu mająca promować miasto, jako ośrodek turystyki biznesowej i konferencyjnej, miejsce kongresów, spotkań i podobnych imprez).

Taki stan ma mieć miejsce do czasu zawarcia umowy koncesji z wyspecjalizowanym operatorem, a sytuacja jest następstwem problemów wokół wyboru koncesjonariusza. Choć próby trwają od 2011 r. dotąd nie przyniosły efektu. Obecne, trzecie już postępowanie w tej sprawie trwa od lipca 2014 r.

Ofertę złożyły w nim dwie spółki: PTWP Event Center i HKO. Miasto uznało za korzystniejszą ofertę PTWP. Druga firma zaskarżyła ów wybór do sądu administracyjnego w Gliwicach. W styczniu 2015 r. sąd nieprawomocnym wyrokiem uwzględnił skargę. Po otrzymaniu uzasadnienia wyroku miasto złożyło skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jednocześnie miasto zwróciło się (poprzez urząd marszałkowski, który zarządzą unijnymi funduszami) do Komisji Europejskiej o potwierdzenie, że tymczasowe zarządzanie MCK i współorganizowanie imprez przez miejskie instytucje do czasu zawarcia umowy koncesyjnej będzie zgodne z warunkami unijnego dofinansowania dla projektu MCK. W ub. tygodniu miasto informowało, że dostało „zgodę KE” na takie rozwiązanie.

Samorząd Katowic w najbliższych 6 latach zamierza przeznaczyć na promocję poprzez organizację imprez biznesowych, w tym w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, ponad 50 mln zł

Niezależnie od przygotowywanych już wydarzeń w MCK w najbliższych dniach w pobliżu odsłonięty ma zostać pomnik upamiętniający Henryka Sławika i Józefa Antalla seniora (podczas II wojny światowej wspólnie uratowali 5 tys. polskich Żydów, którzy trafili na Węgry). 20 i 21 marca w Katowicach mają odbyć się Dni Polsko-Węgierskie z udziałem m.in. prezydentów obu państw.(PAP)

mtb/ par/