Kandydatka PiS w poniedziałek na spotkaniu z mediami przyznała, że jest gotowa do debat z każdym z kandydatów, szczególnie jednak z urzędującą panią prezydent. Jak mówiła sondaże wskazują, że to właśnie ona spotka się w drugiej turze ze Zdanowską.

Według opublikowanego w poniedziałek sondażu IBRIS zleconego przez "Rzeczpospolitą" obecną prezydent Łodzi poparłoby 39 proc. wyborców, a Kopcińską 24 proc. Trzeci w tym sondażu - kandydat SLD Tomasz Trela ma poparcie w granicach 6 proc.

Zdaniem Kopcińskiej taka debata powinna odbyć się z "szacunku dla mieszkańców", aby mogli poznać zarówno jej poglądy jak i Zdanowskiej dotyczące bieżących problemów Łodzi. Tymczasem, według niej oraz lidera PiS w Łódzkiem, posła Marcina Mastalerka strategią obecnej prezydent jest unikanie debat wyborczych.

"Dlatego z tego miejsca apeluję - Hanka, nie bój się debaty. Zapraszam do poważnej rozmowy o Łodzi. Jak najszybciej, bo skala problemów jest ogromna - od przedsiębiorców, którzy bankrutują z powodu źle zaplanowanych remontów ulic, przez likwidowane szkoły, edukację, którą trzeba zmienić, po zdrowie i starzejące się miasto" - mówiła Kopcińska. Jej zdaniem mieszkańcy Łodzi mają prawo poznać te propozycje.

Mastalerek dodał, że PiS proponuje takie debaty co tydzień.

Rzecznik kampanii obecnej prezydent Paweł Bliźniuk powiedział, że Hanna Zdanowska nie będzie brała udziału w "politycznych ustawkach" organizowanych przez innych kandydatów. Zwrócił uwagę, że "pani prezydent praktycznie od czterech lat spotyka się z łodzianami - rozmawia, dyskutuje, słucha o ich problemach".

Według niego kandydatka PiS w mijającej kadencji miała już okazję pokazać swój pomysł na Łódź. "Przypomnę chociażby torpedowanie budowy trasy w-z (trasa łączy największe osiedla Widzew Wschód i Retkinię) czy zablokowanie ratowania +Kingsajzu+ przy ul. Wólczańskiej (kamienica, w której kręcony był kultowy film w reż. Juliusza Machulskiego).

Rzecznik zadeklarował, że Zdanowska w czasie kampanii główny nacisk postawi na bezpośredni kontakt z łodzianami.

Oprócz Kopcińskiej i Zdanowskiej w tegorocznych wyborach o fotel prezydenta Łodzi walczyć będą jeszcze: Tomasz Trela (SLD), b. wiceprezes łódzkiego lotniska Wojciech Łaszkiewicz (PSL), poseł John Godson (niezrzeszony), biznesmen i b. poseł Samoobrony Piotr Misztal, b. wojewoda łódzki Krzysztof Makowski (Twój Ruch), architekt Piotr Biliński oraz Agnieszka Wojciechowska van Heukelom - kandydatka Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin–Mikkego. (PAP)