"To bardzo cenna inicjatywa, która wyszła z samego rdzenia tego środowiska" – oceniła na poniedziałkowej konferencji prasowej Wróbel. "Będzie to żywy pomnik, żywy symbol szacunku, jakim darzymy te osoby" - dodała.

Stworzenie domu weterana dla uczestników protestu robotniczego w 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku, zamiast budowy w Radomiu pomnika ku ich czci, zaproponował w środę podczas obchodów 38. rocznicy radomskiego Czerwca'76 szef Solidarności Ziemi Radomskiej Zdzisław Maszkiewicz.

Wróbel podkreśliła, że ludzie represjonowani po Czerwcu’76, którzy przeszli przez tzw. ścieżki zdrowia, często są w katastrofalnej sytuacji finansowej. Dlatego – jak zauważyła - osobom tym trzeba zapewnić podstawy materialnego bytu, a w przyszłości spokojną starość. "Tym osobom zwichnięto karierę, przetrącono często także życie osobiste i niektórzy z tych ludzi do tej pory próbują się po tych traumatycznych przeżyciach pozbierać" - zaznaczyła posłanka.

Marzena Wróbel była inicjatorką wprowadzonej w 2007 r. nowelizacji ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Nowelizacja dała możliwość starania się o odszkodowania także osobom, które były represjonowane po 1956 r., m.in. uczestnikom protestu robotniczego w czerwcu 1976 r. Dzięki tej zmianie mogli się oni starać się o odszkodowania od państwa.

Marzenę Wróbel, do niedawna posłankę Solidarnej Polski, poparło jako kandydatkę na prezydenta Radomia niezależne Stowarzyszenie Radomianie Razem, mające swoich radnych w radzie miejskiej oraz Liga Republikańska. Posłanka liczy także na poparcie innych środowisk.

Kontrkandydatami Wróbel w wyborach będą obecny prezydent miasta Andrzej Kosztowniak (PiS), wiceprezydent miasta Krzysztof Ferensztajn (PSL), poseł Radosław Witkowski (PO) oraz b. dyrektor jednej z radomskich szkół ponadgimnazjalnych Wojciech Bernat (SLD).

Marzena Wróbel jest posłem niezrzeszonym. Należała do klubu poselskiego Solidarnej Polski, który rozpadł się pod koniec maja. Do Sejmu kandydowała z radomskiej listy PiS.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierać będziemy m.in. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.(PAP)