Jak powiedział PAP wiceprzewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Jeleniej Górze Paweł Domagała, Zawiłę poparło 32 proc. wyborców, zaś Obrębalskiego – 26,96 proc.

Zawiła ubiega się o drugą kadencję na stanowisku prezydenta Legnicy. Należy do PO; był posłem w Sejmie II, III i VI kadencji. W wyborach na prezydenta Jeleniej Góry startuje z komitetu pod własnym nazwiskiem. Platforma zdecydowała się poprzeć jego kontrkandydata Marka Obrębalskiego, który jest samorządowcem związanym ze środowiskiem prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. To efekt przedwyborczej koalicji Dutkiewicza z PO.

Ponadto Zawiła jest kojarzony z dolnośląskimi działaczami PO związanymi z byłym szefem regionalnych struktur tej partii, ministrem spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną. Po tym jak szefem dolnośląskich struktur partii został Jacek Protasiewicz, część działaczy związanych ze Schetyną nie znalazło się na listach wyborczych w wyborach samorządowych.

O urząd prezydenta Jeleniej Góry starali się również: kandydat PiS Tadeusz Lewandowski, którego poparło 14,34 proc. wyborców, Paweł Wilk (KWW Siła Mieszkańców) – 12,25 proc., Piotr Paczóski (SLD Lewica Razem) - 5,26 proc., Grażyna Rygiel (KWW Obywatelska Formacja Zdrowego Rozsądku) – 2,62 proc., Wojciech Smoliński (PSL) – 1,29 proc., Roman Kuty (KWW Aktywna Polska) – 1,18 proc.

W poprzednich wyborach Zawiła w II turze również spotkał się z Obrębalskim. Wygrał wówczas zdobywając 54,57 proc. głosów.(PAP)