Jak powiedział PAP burmistrz Zawadzkiego Mieczysław Orgacki, plastikowa, imienna karta wystawiona na każdego z członków wielodzietnej rodziny będzie uprawniać m.in. do darmowych przejazdów komunikacją lokalną, darmowego uczestnictwa w zajęciach sportowych organizowanych w jednostkach gminnych, bezpłatnego uczestnictwa w ognisku muzycznym oraz np. do 5-10-procentowych ulg w sklepach czy instytucjach, które przystąpią do programu.

"Cieszy mnie to, że do projektu zgłosiło się wielu przedsiębiorców. Jeden z banków na naszym terenie zaproponował na przykład, że młodym ludziom do 26 roku życia, uczniom lub studentom, za darmo będzie prowadził konto" - poinformował Orgacki.

Sekretarz gminy Małgorzata Kowalska zapewniła, że prace związane z uruchomieniem karty i projektu "Duża Rodzina 4+" są już na finiszu. Uchwała rady gminy w sprawie uruchomienia pakietu już się uprawomocniła, gmina kończy zbierać deklaracje od firm i instytucji, które chcą przystąpić do projektu i zamyka katalog usług dostępnych w ramach karty. "Musimy jeszcze podpisać oficjalne porozumienia w sprawie zniżek z przedsiębiorcami i instytucjami" - poinformowała Kowalska.

Zdaniem burmistrza karta zniżkowa dla członków rodzin wielodzietnych, które przystąpią do projektu, mogłaby zacząć działać już dwa tygodnie po Wielkanocy. Orgacki tuż po świętach chce zwołać spotkanie z rodzinami zainteresowanymi przystąpieniem do projektu. "Jest ich na terenie gminy ponad 40. Chcemy jeszcze raz się upewnić co do ich preferencji dotyczących tego projektu" - powiedział PAP Orgacki. I dodał: "Zamiast mówić ciągle o tym, że trzeba promować rodziny, zwłaszcza te wielodzietne, postanowiliśmy działać. Chcemy też przy okazji walczyć z często niezbyt pozytywnym wizerunkiem tych rodzin, zwłaszcza że często wynika on wyłącznie z niższego statusu materialnego ich członków".

Burmistrz chce też docenić przedsiębiorców i instytucje, które przystąpiły do akcji, oznaczając je logiem firm przyjaznych rodzinie. "Opracujemy projekt takiego logotypu i choć w ten sposób podziękujemy za tak szlachetny gest" - stwierdził. Zapowiedział też, że jeśli projekt "Duża Rodzina 4+" się sprawdzi, to gmina rozszerzy go na rodziny z trójką dzieci. "Takich rodzin z kolei mamy ponad 160" - poinformował Orgacki. - "W 12-tysięcznej gminie będzie to już wymierna pomoc dla całkiem dużej grupy ludzi" - powiedział.

Projekt "Duża Rodzina 4+" realizowany w gminie Zawadzkie ma obejmować również rodziny zastępcze z odpowiednią liczbą dzieci. Zniżki będą przysługiwać dzieciom do 26 roku życia - pod warunkiem, że nadal będą uczniami lub studentami.

Według burmistrza trudno jednoznacznie wyliczyć, ile mogą zaoszczędzić uczestnicy programu dzięki zniżkom. "Ale jeśli firma sprzedająca opał zaoferowała takim rodzinom 10 proc. zniżki, to na tonie węgla można oszczędzić 70 złotych. A to już przyzwoite pieniądze" - powiedział. (PAP)

kat/ abr/