Strefa, której montaż rozpoczął się w poniedziałek na krakowskich Błoniach, będzie mogła pomieścić 10-15 tys. widzów, a jej hasłem przewodnim będzie wielokulturowość. Obiekt będzie jednak o połowę mniejszy niż pierwotnie zakładano, nie może też używać oficjalnej nazwy „Strefa Kibica”, ponieważ jest ona zastrzeżona dla miast-organizatorów Euro 2012.

Krakowska strefa wspólnego oglądania meczów będzie działać od 8 czerwca do 1 lipca w godzinach od 15 do północy. Organizowane w niej atrakcje zostaną powiązane z krajami, których drużyny zamieszkają w Krakowie i jego najbliższej okolicy w trakcie ME: Anglią, Holandią i Włochami. Dlatego m.in. będzie można zapoznać się z ich przysmakami kulinarnymi. Dobrze mają się tam czuć jednak i polscy kibice oraz turyści z innych państw. Będą np. rozgrywki piłkarskie, konkursy na siłę i celność kopnięcia piłki, quizy z wiedzy o piłce i Euro-2012.

Wstęp do strefy będzie bezpłatny, ale osoby wchodzące będą poddawane kontroli. Będzie obowiązywać m.in. zakaz wnoszenia symboli klubowych. Zapłacić będzie trzeba za wejście do strefy VIP z miejscami siedzącymi.
W trakcie ME-2012 w Krakowie i najbliższej okolicy będą przebywać reprezentacje Anglii, Holandii i Włoch. Piłkarze z Wysp Brytyjskich będą mieszkać w Hotelu Starym położonym nieopodal Rynku Głównego, a trenować na stadionie Hutnika w Nowej Hucie. Holendrzy zamieszkają w krakowskim hotel Sheraton w pobliżu Wawelu, a zajęcia będą przeprowadzać na obiekcie Wisły Kraków. Z kolei w Wieliczce - w hotelu Turówka - zostaną zakwaterowani Włosi, którzy zamierzają ćwiczyć na obiektach tamtejszego Górnika i Cracovii. Włosi mecze grupowe rozgrywać będą w Gdańsku i Poznaniu, Holendrzy - w Charkowie, natomiast Anglicy - w Doniecku i Kijowie.
Kibice, którzy zechcą zobaczyć ich treningi, będą mogli odbierać bezpłatne wejściówki od początku czerwca w jednym z punktów sieci InfoKraków. Znany jest już harmonogram otwartych treningów. Zajęcia Włochów odbędą się 5 czerwca (godz. 19), Holendrów - 6 czerwca (17.30), zaś Anglików - 8 czerwca w godzinach przedpołudniowych.

O ile stadiony Wisły i Cracovii są na europejskim poziomie i nie wymagały wielu prac, aby mogły na nich trenować reprezentacje, to stadion Hutnika na Suchych Stawach w Nowej Hucie wymagał znacznych prac, które zostały zakończone w ostatnich dniach. Ze względu na koszty przebudowę obiektu przeprowadzono w ograniczonym zakresie. Na pewno klasę europejską spełnia murawa - którą zresztą przygotowali sami Anglicy - czy też zaplecze (budynek klubowy). Jednak mało estetycznie wygląda teren wokół boiska. Zamiast bieżni czy trawy jest ziemia miejscami pomieszana ze żwirem, przebudowano tylko trybunę główną. Koszt odnowienia infrastruktury, który poniosła Gmina Kraków, zamknął się kwotą ok. 150 tys. euro.@page_break@

Miasto zakończyło już proces rekrutacji 250 wolontariuszy, którzy pomagać będą w centrach treningowych i prasowych oraz w strefie kibica. W czasie Euro 2012 wolontariusze pojawią się też na ulicach miasta.

Na Małym Rynku zlokalizowane zostanie centrum prasowe. Będzie w nim ok. 20 stanowisk dla dziennikarzy, a w organizowanych tam konferencjach prasowych będzie mogło uczestniczyć do 200 przedstawicieli mediów.

Dwa szpitale, które uzyskały status centrów medycznych na turniej: Szpital im. S. Żeromskiego (dla reprezentacji Anglii) oraz św. Rafała (Holendrzy i Włosi), są gotowe na ewentualne przyjęcie przedstawicieli tych drużyn. Na czas ich pobytu w Krakowie wzmocnią one obsadę lekarzy i pielęgniarek. Pozostałe krakowskie lecznice także deklarują gotowość w niesieniu pomocy wszystkim potrzebującym gościom. Za zabezpieczenie treningów będzie odpowiadać Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.

Według małopolskiej służby sanitarnej obiekty użyteczności publicznej w Krakowie i najbliższych okolicach są bezpieczne pod względem sanitarnym. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie przeprowadziła 2305 kontroli na dworcach, w hotelach, restauracjach, barach. Stwierdzono 519 nieprawidłowości; wydano 233 mandaty na ponad 40 tys. zł. Sprawdzono hotele, w których zamieszkają piłkarze Anglii, Holandii i Włoch. W żadnym nie stwierdzono nieprawidłowości.

Przedstawicieli służby sanitarnej poinformowali, że w trakcie mistrzostw, w Krakowie będzie prowadzony całodobowy dyżur pracowników działu nadzoru oraz działu laboratoryjnego.

W Małopolsce będzie prowadzona akcja "Kibicuj Zdrowiu!", której organizatorem jest Główny Inspektorat Sanitarny. W jej ramach w Krakowie zostanie przygotowanych 70 tys. ulotek dla kibiców. Przypomina się w nich m.in. o zakazie prowadzenia samochodu po wypiciu alkoholu oraz o zasadach higieny osobistej.

Każdy kibic, który przyjedzie do Krakowa, będzie mógł korzystać z sieci informacji turystycznych InfoKraków. Informacje dotyczące bazy noclegowej i atrakcji kulturalnych i sportowych w Krakowie można znaleźć także na oficjalnych portalach dedykowanych EURO 2012: Polish Pass oraz Polish Guide. Przygotowane zostaną wydawnictwa informacyjne dla mieszkańców i kibiców: ulotki dla kibiców (polsko-angielskie) i ulotki dotyczące bezpieczeństwa.

Z myślą o kibicach i mieszkańcach na oficjalnej stronie miasta www.krakow.pl została utworzona zakładka dedykowana Euro 2012, w której są praktyczne informacje o mieście, a także ciekawostki dotyczące związków Krakowa z Anglią, Holandią i Włochami.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu z myślą o kibicach przygotował specjalny bilet Polish Pass Kraków, który za 15 zł będzie uprawniał pasażera do wielokrotnych przejazdów wszystkimi liniami dziennymi i nocnymi w wybranej dobie w trakcie trwania turnieju. Na czas rozgrywek wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu krakowskiej komunikacji miejskiej oraz w organizacji ruchu, aby dobrze skomunikować strefę „Fun Kraków” z najważniejszymi obszarami miasta.

W miejsce linii nr 522 uruchomiona zostanie tymczasowa linia autobusowa nr 503, która pojedzie po zmienionej trasie przez al. Trzech Wieszczy, Piłsudskiego. Jadąc w kierunku Bieżanowa od przystanku „Teatr Bagatela" autobus będzie się zatrzymywać na przystankach: „Cracovia", „Jubilat", „Rondo Matecznego", „Bieżanowska". Następnie pojedzie po dotychczasowej trasie 522.@page_break@

Dla linii nr 304 nastąpi zmiana trasy od „Teatru Bagatela" w kierunku Wieliczki przez ul. Piłsudskiego, al. Trzech Wieszczy z wykorzystaniem przystanków „Teatr Bagatela", „Cracovia", „Jubilat", „Rondo Matecznego" i dalej po dotychczasowej trasie.W dniach rozgrywek meczowych, jeśli zajdzie taka potrzeba, do godziny 0:30 kursować będą linie kursujące obok strefy kibica: 15, 18, 152, 159, 164, 179, 304, 502, 503.

W dniach meczy reprezentacji Polski wzmocniona zostanie komunikacja tramwajowa poprzez skierowanie od ok. 22:30 do Cichego Kącika linii nr 1 (dwa kursy na trasie: Cichy Kącik – Wzgórza Krzesławickie) oraz linii nr 3 (dwa kursy na trasie: Cichy Kącik - Bieżanów Nowy). Również w tych dniach do obsługi linii tramwajowej nr 15 skierowany zostanie tabor o większej pojemności.

Jeśli będzie takie zapotrzebowanie, to trasa linii autobusowej nr 152 będzie wydłużona z Olszanicy do Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice.

W związku z pobytem reprezentacji Anglii w Hotelu Starym od 6 czerwca do 2 lipca zamknięty zostanie dla ruchu fragment ulicy Szczepańskiej przed tym obiektem.

Fani, którzy przyjadą do stolicy Małopolski pociągami, niestety nie będą mogli skorzystać z nowego dworca głównego. Prace nad nim trwają. Pasażerowie mogą za to już korzystać z odnowionych peronów, ale cała inwestycji przed rozpoczęciem mistrzostw nie zostanie ukończona.

Pierwotnie planowano, że nowy dworzec kolejowy Kraków Główny będzie gotowy przed Euro 2012, już teraz wiadomo, iż termin ten nie zostanie dotrzymany. Nowy dworzec będzie usytuowany pod torami i peronami dzisiejszej stacji. Będzie to jeden z najlepiej rozwiniętych węzłów komunikacyjnych w kraju, łączący wiele środków transportu: kolej, tramwaj, autobusy komunikacji miejskiej i dalekobieżnej.

Na lotnisku Kraków Airport, które dopiero w najbliższych latach czeka rozbudowa i modernizacja, planowano stworzenie specjalnego tymczasowego terminala do obsługi przylatujących reprezentacji i towarzyszących im osób, ale jak poinformowała rzeczniczka portu Urszula Podraza, UEFA nie zdecydowała się na to rozwiązanie ze względu na koszty. Ostatecznie zdecydowano, że reprezentacje będą przechodzić kontrole bezpieczeństwa w lotniskowym saloniku VIP.

W czerwcu na krakowskim lotnisku kibicom i turystom pomagać będzie około 40 wolontariuszy. Więcej osób udzieli też informacji poprzez punkty informacyjne i lotniskowe call-center.

Policja, aby zapewnić bezpieczeństwo i pomoc przybywającym do Krakowa, zmobilizuje wszystkie swoje siły. Przed turniejem i na czas jego wstrzymane zostaną wszystkie urlopy, w pracy będą więc wszyscy funkcjonariusze w Małopolsce.

Małopolska policja nie uzyska wsparcia z innych województw, ale nie będzie musiała też pomagać innym miastom-gospodarzom Euro 2012. W związku z tym w razie potrzeby do Krakowa będą kierowani policjanci z innych małopolskich miast. Małopolska policja uruchomi specjalną, całodobową infolinię, pod którą będzie można uzyskać informacje m.in. o utrudnieniach komunikacyjnych.

Na czerwiec Kraków przygotował bogatą ofertę kulturalną, nie związaną z Euro 2012, ale – jak przekonują władze miasta – kibice goszczący w tym czasie pod Wawelem są mile widziani na tych wydarzeniach.

3 tys. pakietów, zawierających zaproszenia na wybrane wydarzenia kulturalne oraz bezpłatne wejściówki do muzeów m.in. do Fabryki Schindlera i podziemnej trasy turystycznej pod Rynkiem Głównym, mają być rozdane goszczącym w Krakowie trenerom, piłkarzom i ich rodzinom, sponsorom, reprezentantom federacji piłkarskich i dziennikarzom zagranicznym.

Część zaplanowanych wydarzeń powinna zainteresować także kibiców. W Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) trwa wystawa "Sport w sztuce", a w Muzeum PRL - u otwarto ekspozycję "Do przerwy 0:1", na której można poczuć sportową atmosferę minionych lat i zobaczyć, czym był futbol w powojennej Polsce. Z kolei Dom Norymberski w Krakowie wspólnie z Teatrem Bagatela, Konsulatem Generalnym RFN, Instytutem Goethego i miastem Norymberga realizuje projekt "Futbol w kulturze i sztuce".

Trwa już przegląd filmów poświęconych piłkarskim rozgrywkom, a na początku czerwca w Teatrze Bagatela - Scena na Sarego grany będzie spektakl "My w finale" Marca Beckera, w reżyserii Iwony Jery. W galerii Konsulatu Generalnego RFN od 5 czerwca będzie można oglądać wystawę "Drużyna. 11 artystów z Krakowa zajmuje pozycje", z pracami twórców, którzy kierują uwagę widzów w stronę aspektów socjologicznych, związanych z fenomenem masowej fascynacji piłką. W ramach projektu odbędą się również prezentacje książek Thomasa Urbana "Czarny orzeł, biały orzeł. Piłkarze w trybach polityki" (13 czerwca) i Przemysława Piotrowskiego "Chuligani a kultura futbolu w Polsce" (20 czerwca).

W ramach obchodzącego 10. urodziny Międzynarodowego Festiwalu Miesiąc Fotografii w krakowskich muzeach i galeriach, klubach prezentowanych jest kilkadziesiąt wystaw m.in. prace gwiazd światowej fotografii: Aleksandra Rodczenki, Jerzego Lewczyńskiego, Sally Mann i Siergieja Bratkowa.
W połowie czerwca rozpocznie się Letni Festiwal Opery Krakowskiej, Krakowska Noc Teatrów (16/17 czerwca) i 4. Festiwal Sztuk Wizualnych Grolsch ArtBoom Festival, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Twierdza Kraków - Festung Krakau"(15 -29 czerwca). Końcówka czerwca będzie zaś tradycyjnie czasem prezentacji kultury i muzyki żydowskiej na Festiwalu Kultury Żydowskiej (29 czerwca - 8 lipca). (PAP)