Władze Elbląga podpisały z Asseco Poland umowę o wartości 27,2 mln zł na dostawę i instalację sprzętu teleinformatycznego w ramach projektu budowy miejskiej sieci szerokopasmowego Internetu. To największa taka inwestycja w kraju - podał we wtorek elbląski samorząd.

Anna Kleina, rzecznik prezydenta Elbląga poinformowała, że Miejską Sieć Szerokopasmową będzie tworzyć 120 km światłowodów, umieszczonych w kanalizacji teletechnicznej. Do sieci zostaną przyłączone podległe elbląskiemu samorządowi szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki i wiele innych.

Ponadto mieszkańcy będą mogli korzystać z ośmiu punktów bezprzewodowego dostępu do internetu, a także z 20 punktów z bezpłatnym dostępem do portalu miejskiego, tzw. PIAP-ów, czyli Publicznych Punktów Dostępu do Internetu. Elbląska sieć zostanie w przyszłości połączona z regionalną Siecią Szerokopasmową Polski Wschodniej.

Zdaniem prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka, inwestycja pomoże podnieść konkurencyjność miasta. Jestem przekonany, że dobra infrastruktura telekomunikacyjna zwiększy naszą atrakcyjność dla firm, które zajmują się wdrażaniem nowoczesnych technologii oraz tych, które dopiero swe pomysły testują. Gwarantuję, że miasto im w tym pomoże - powiedział Nowaczyk.

Umowa podpisana przez samorząd z firmą Asseco Poland na dostawę i instalację sprzętu teleinformatycznego niezbędnego do realizacji aktywnej części projektu Budowa Miejskiej Sieci Szerokopasmowej w Elblągu ma wartość 27,2 mln zł brutto. Zostanie sfinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013.

Zdaniem wiceprezesa zarządu Asseco Poland Wojciecha Woźniaka, ten projekt potwierdza pozycję jego firmy na rynku samorządowym i jest zgodny z jej strategią. Projekt będzie realizowany w konsorcjum z firmą Andra. Liderem konsorcjum jest Asseco Poland, które wykona ponad 90 proc. prac w ramach projektu. Dostawcą infrastruktury sieciowej, urządzeń do przetwarzania i przesyłu danych, które zostaną umieszczone w trzech węzłach głównych, 20 punktach dystrybucyjnych i 138 punktach dostępowych jest firma Cisco.

Zdaniem Piotra Skirskiego, dyrektora działu Sektor Publiczny w firmie Cisco, to modelowy przykład wdrożenia miejskiej infrastruktury sieciowej, który może być skutecznie powielany w innych miastach w Polsce.(PAP)

mbo/ amac/ jra/