Grupa przyjechała na zaproszenie parafii z Przyrowa - gminy leżącej w północno-wschodnim krańcu woj. śląskiego w pow. częstochowskim. Właśnie w tamtym regionie dzieci będą głównie spędzać czas. "Postaramy się im pokazać piękną Jurę Krakowsko-Częstochowską zaczynając od Częstochowy poprzez Złoty Potok, Janów, Bobolice, Ogrodzieniec" – mówił ks. Tomasz Kośny z Przyrowa.

Dodał, że dzieci z Białorusi przyjechały tu na kolonię językową, by m.in. wraz z miejscowymi dziećmi poznawać lub szlifować jęz. polski.

Jak mówiła jedna z opiekunek Natalia Łopato, część dzieci umie już mówić po polsku, ale część dopiero się uczy m.in. w tamtejszej przyparafialnej szkółce. "Myślę, że jeżeli będą rozmawiać tu, w Polsce z (innymi) dziećmi, to więcej nauczą się niż na lekcjach" – powiedziała.

Mówiła też, że choć niektóre dzieci przyjeżdżają do Polski regularnie (w odwiedziny do swych rodzin), to inne są tu pierwszy raz. "Dzieciaki bardzo cieszyły się, że mogą przyjechać tutaj, bo to dla niektórych jest pierwsza taka wycieczka i dzieci są bardzo ciekawe, jak wygląda Polska, jacy ludzie tu żyją, jaka jest tu przyroda" – dodała.

Jak powiedziała Łopato, grupa liczy 32 osoby; dzieci w większości mają 9-11 lat.

Goście z Iwia - miasta w obwodzie grodzieńskim - zostali zaproszeni do urzędu wojewódzkiego w ramach odbywającego się tam wakacyjnego projektu. Powitał ich tam wicewojewoda śląski Mariusz Trepka.

"Wakacje w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim" to skierowana do dzieci ze świetlic środowiskowych akcja, która pierwszy raz odbyła się w połowie lipca. Wówczas urząd odwiedziło 125 dzieci ze świetlic środowiskowych w Wodzisławiu Śląskim, Bojszowach, Tarnowskich Górach i Orzeszu.

28 sierpnia akcja ma zostać powtórzona - dla dzieci z innych świetlic środowiskowych w województwie.

Gmach urzędu wojewódzkiego w Katowicach został oddany do użytku w 1929 r. W dwudziestoleciu międzywojennym był największą tego typu budowlą w Polsce. Zbudowany w stylu modernistycznym tworzy zamknięty czworobok, w którego wnętrzu mieści się budynek Sali Sejmu Śląskiego (uważanej za pierwowzór sali sejmowej w Warszawie). W 1978 r. gmach został wpisany do rejestru zabytków, a w 2012 r. uznany za Pomnik Historii.(PAP)