Choć zgodnie z prośbą szefa Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka w tym roku nie jest używane określenie "finał wojewódzki" (aby nie wartościować poszczególnych finałów), największą skalę w regionie będzie miała impreza organizowana w Sosnowcu, przy współpracy samorządów tego miasta oraz woj. śląskiego.

Jak przekazała we wtorek Dorota Prynda z biura prasowego 26. Finału WOŚP w Sosnowcu, relacje z tego miasta – jako jednego z dziewięciu w kraju – będzie można zobaczyć w relacjonującej tegoroczny finał WOŚP stacji telewizyjnej.

Na dużej scenie przy sosnowieckiej Górce Środulskiej od popołudnia występować będą: zespół Eier, Grzegorz Hyży i Anita Lipnicka & The Hats. Zwyczajowe światełko do nieba odbędzie się tam w formie pokazu iluminacji laserowych i efektów wizualnych do muzyki zespołu Another Pink Floyd. Poza tym przy Górce Środulskiej zaplanowano m.in.: akcje informacyjno-edukacyjne, licytacje na rzecz WOŚP, strzelnicę, tor dla samochodów off road i strefę piknikową.

Z kolei od rana przestrzeń hali MOSiR przy ul. Braci Mieroszewskich wypełnią trzy strefy: zdrowia (m.in. nauka udzielania pierwszej pomocy, konsultacje, nauka mycia zębów dla najmłodszych), artystyczna (budowanie kolorowych latawców, warsztaty kulinarne dla dzieci, dekorowanie ciasteczek, występy magików, iluzjonistów i zespołów muzycznych), a także sportowa (turniej e-sportów, boksu, pokazy sportowe, karate, strzelnica).

W Pałacu Schoena – Muzeum w Sosnowcu zwiedzający będą mogli zobaczyć pierwszą w Polsce wystawę poświęconą wieloletniej działalności Fundacji WOŚP.

Pomiędzy centrum Sosnowca, a halą i Górką Środulską kursować ma w niedzielę darmowy busik dla wolontariuszy, dostępne mają być przejazdy krajoznawcze zabytkowymi autobusami (m.in. do Trójkąta Trzech Cesarzy – miejsca, w którym stykały się granice trzech zaborów). W całym woj. śląskim wolontariusze WOŚP będą mogli poruszać się bezpłatnie Kolejami Śląskimi.

Ponadto w niedzielę zostanie uruchomiona specjalna, bezpłatna linia tramwajowa nr 0, kursująca z katowickiego Placu Wolności w do ul. Metalowców w Chorzowie, w związku z chorzowskim finałem WOŚP, połączonym z obchodami 150-lecia Chorzowa, które odbędą się na Stadionie Śląskim.

Jak poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej w Chorzowie prezydent tego miasta Andrzej Kotala, w niedzielę scena tamtejszego finału stanie właśnie przed świeżo zmodernizowanym obiektem, a uczestnicy za datek do puszki z serduszkiem będą mogli zasiąść na jego chętnie odwiedzanych przez mieszkańców trybunach. Koncerty na scenie rozpoczną się po południu, a gwiazdami będą Miuosh i NeuOberschlesien.

Pod sceną chętni będą mogli zasiąść za kierownicą samochodu rajdowego i pojazdów militarnych. Przed stadionem staną symulator dachowania i foodtrucki. Finałowi w Chorzowie towarzyszyły będą wydarzenia sportowe: m.in. Bieg z Sercem w Parku Śląskim i maratony zumby oraz crossfit na obiektach Stadionu Śląskiego.

Kotala zapewnił, że Chorzów chętnie włącza się w działania Fundacji WOŚP także dlatego, że tamtejszy Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie otrzymał już od niej sprzęt za prawie 10 mln zł. Jak przekazała we wtorek dyrektor szpitala Anna Knysok, wyposażenie oddziałów zostało dotąd wzbogacone m.in. o tomograf, gammakamerę, pompy infuzyjne czy specjalistyczne łóżka dla oddziału geriatrycznego.

"To jest wymierny efekt. Patrząc na te puszki ja już widzę może jakiś tam aparat, o który będziemy znowu aplikować i być może uda nam się go uzyskać. Tak, że to nie są jakieś wirtualne pieniądze, tylko bardzo konkretne, z których nasi pacjenci mali i duzi korzystają" - zapewniła Knysok.

Finały WOŚP to jednodniowe zbiórki publiczne, organizowane przez Fundację WOŚP. Każdego roku podczas finału akcji ponad 100 tysięcy wolontariuszy przez cały dzień zbiera pieniądze do puszek w wielu miastach w Polsce. Zbiórce towarzyszą liczne imprezy i koncerty. Fundację można wspierać też za pośrednictwem internetu, SMS-ów lub uczestnicząc w charytatywnych aukcjach.

Najbliższy, 26. Finał WOŚP odbędzie się 14 stycznia. W tym roku Fundacja będzie zbierała pieniądze na szpitale położnicze. Chce wyposażyć je w stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne, specjalistyczne aparaty USG oraz pulsoksymetry.

W ubiegłorocznym Finale zebrano 105 mln 570 tys. 801 zł i 49 groszy. Pieniądze były przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.(PAP)