Pieniądze te stanowią oszczędności wynikłe z przetargów na inwestycje, na które wcześniej przyznano samorządom dotacje z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. W środę umowy z wojewodą lubelskim podpisali samorządowcy z powiatów hrubieszowskiego i włodawskiego, miasta Chełm oraz gmin: Wólka, Ulhówek, Końskowola, Frampol, Niemce, Niedźwiada, Parczew, Wysokie, Łukowa i Kock.

Łącznie w tym roku w Lubelskiem samorządy uzyskały około 54 mln dofinansowania, dzięki czemu przebudowane będą 63 odcinki dróg o łącznej długości blisko 150 km.

„Jest bardzo duże zainteresowanie samorządów tym programem. On pokazuje, że skupiamy się nie tylko na budowie autostrad, ale też doceniamy znaczenie lokalnych dróg. Drogami gminnymi i powiatowymi jeździmy przecież częściej niż autostradami. Małe miejscowości, gminy muszą mieć dobre drogi, po których się bezpiecznie jeździ” – powiedział wojewoda Wilk.

W latach 2009-2013 dofinansowanie budżetowe dla samorządów w regionie wyniosło ponad 246 mln zł, zostało zrealizowanych ponad 300 projektów, przebudowano około 753 km dróg.

Na 2015 rok województwo lubelskie ma przyznane około 74 mln zł dotacji, wnioski od samorządów będą przyjmowane od 1 do 30 września tego roku – podał Wilk.

Samorządowcy mówili dziennikarzom, że inwestycje drogowe są dla nich bardzo ważne i wymagają dużych nakładów. „Każda złotówka wydana na drogi w mieście jest istotna. Potrzeb jest bardzo wiele, ale te dotacje sprawiają, że stan nawierzchni się poprawia. W naszym mieście jest jeszcze około 50 dróg gruntowych, na ich modernizację trzeba kilkadziesiąt milionów złotych” – powiedziała prezydent Chełma Agata Fisz.

Fisz podpisała umowę na dofinansowanie kwotą 1,5 mln zł przebudowy ul. Metalowej, na przedmieściach Chełma, która łączy dwie drogi wojewódzkie. Cała inwestycja jest warta ok. 3,5 mln zł, część kosztów mają sfinansować też powiat chełmski i gmina Chełm.

Wójt podlubelskiej gminy Niemce Krzysztof Urbaś podpisał umowę na dofinansowanie kwotą ponad 96 tys. zł modernizacji drogi w miejscowości Wola Krasienińska o długości ok. jednego kilometra. „Dotacja, która pokryje połowę kosztów inwestycji, to dla nas wielka pomoc. My już czwarty rok korzystamy z takich dofinansowań, dzięki czemu możemy wybudować więcej dróg” - powiedział.

„Potrzeba nam jeszcze kilkanaście milionów złotych, aby wybudować na ternie gminy drogi do domów, w których mieszka wiele osób. Jesteśmy najliczniejszą gminą w regionie, mamy ponad 18 tys. mieszkańców, powstają nowe osiedla domków jednorodzinnych, oczekiwania rosną. Dróg gminnych jest około 300 km, rocznie możemy na drogi wydać około 1 mln zł z własnego budżetu” – dodał Urbaś.

W woj. lubelskim jest blisko 11 tys. kilometrów dróg powiatowych i ponad 16 tys. kilometrów dróg gminnych. Około 1,5 tys. dróg powiatowych i przeszło 9 tys. dróg gminnych nie ma twardej nawierzchni. (PAP)