O kontrakt zabiegają firmy z Żywca, Kukowa i dwie z Bielska-Białej. Wszystkie zadeklarowały, że z pracą poradzą sobie do końca stycznia 2019 r. Przed otwarciem ofert magistrat podał, że na remont i adaptację kamienicy zamierza przeznaczyć 4,29 mln zł. Firmy, które złożyły oferty zaproponowały ceny brutto od 3,75 mln do 4,4 mln zł.

Centrum Usług Społecznościowych powstanie w zabytkowej kamienicy na bielskiej starówce. Gruntowny remont obejmie cały piętrowy budynek wraz z adaptacją poddasza. Zostanie on wyposażony m.in. w windę oraz węzeł cieplny, dzięki któremu obiekt będzie ogrzewany z miejskiej sieci. Dom ma zachować bryłę i zabytkowy charakter. Ma zostać dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych.

Rzecznik urzędu miejskiego Tomasz Ficoń poinformował, że zadaniem Centrum będzie pomoc w zapobieganiu społecznemu wykluczeniu starszych, niepełnosprawnych i dzieci z ubogich rodzin. Projekt skierowany jest do osób, które z różnych przyczyn potrzebują wsparcia w codziennym życiu, ale nie wymagają całodobowej opieki.

Wolny czas w Centrum będzie mogło spędzić 20 seniorów i niepełnosprawnych. Spotkają się z innymi ludźmi i wezmą udział w zajęciach rozwijających umiejętności i zainteresowania. Będą m.in. zajęcia rękodzielnicze, majsterkowanie, czy uprawa roślin. 30 dzieci znajdzie tam m.in. pomoc w nauce, możliwość uczestniczenia w zajęciach artystycznych i informatycznych, warsztatach tanecznych, czy kursach językowych. Wszyscy będą mogli skorzystać z pomocy psychologicznej.

Piętrowa kamienica, w której siedzibę znajdzie Centrum Usług powstała w drugiej połowie XVII w. Ponad sto lat później została rozbudowana, a istniejąca część przebudowana. W XIX w. mieściła się tutaj czytelnia niemiecka.

Na realizację projektu miasto ma otrzymać ok. 5 mln zł z funduszy UE.(PAP)