Do Oświęcimia przyjedzie ponad 5 tys. pielgrzymów w ramach organizowanych przez diecezję bielsko-żywiecką Diecezjalnych Dni Młodzieży, będących przygotowaniem do wydarzeń w Krakowie. Ok. 300 tysięcy odwiedzi zlokalizowany na peryferiach miasta były niemiecki obóz Auschwitz.

Katarzyna Kwiecień poinformowała, że centra zostaną zlokalizowane przy dworcu PKP, w rejonie starówki – na rynku głównym i na parkingu przy bulwarach, a także na terenie obok Oświęcimskiego Centrum Kultury. "Koszt przygotowania tych miejsc szacujemy na ponad 150 tys. zł" – powiedziała.

Centra zostaną otwarte 20 lipca i będą działały do 3 sierpnia w godzinach od 9.00 do 19.00. "W każdym z nich możliwa będzie obsługa osób i grup w języku polskim i angielskim" – zapewniła Kwiecień.

Pielgrzymi, którzy zawitają do Oświęcimia, będą mogli poznać miasto. Wytyczone zostały cztery trasy. Pierwsza przybliża jego 800-letnią historię. Pielgrzymi zwiedzą muzeum w zamku, centra romskie i żydowskie oraz miejski rynek. Druga podąża śladami społeczności żydowskiej. Na trasie są m.in. kirkut oraz okolice, w których stała zniszczona przez Niemców Wielka Synagoga. Kolejna, śladami świętych i błogosławionych, wiedzie m.in. przez zgromadzenie sióstr Serafitek i sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Oświęcim będzie można poznać jako Miasto Pokoju zwiedzając m.in. Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży i Galerię Książki, przy której powstaje Aleja Pisarzy. Honorowani w niej pamiątkowymi tablicami są artyści słowa.

Z myślą o gościach Diecezjalnych Dni Młodzieży zorganizowany zostanie koncert "Oświęcim - Miasto Pokoju Młodym".

Oświęcim położony jest ok. 60 km od Krakowa, w którym pod koniec lipca odbędą się ŚDM z udziałem papieża Franciszka i młodych katolików z całego świata. To 40-tys. miasto o 800-letniej historii. Przed wojną większość jego mieszkańców stanowili Żydzi. Podczas okupacji Niemcy zmienili jego nazwę na Auschwitz. Na peryferiach utworzyli obóz koncentracyjny, by więzić w nim Polaków. Został później przekształcony przez Niemców w miejsce zagłady Żydów. (PAP)