Projekt szkoleń i konferencji realizować będą eksperci z Zakładu Azji Wschodniej Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego; został on sfinansowany w większości przez polskie MSZ.

Jak podkreślają autorzy projektu, w ostatnich latach rośnie liczba samorządów współpracujących bądź zainteresowanych nawiązaniem współpracy z chińskimi władzami lokalnymi. Do Polski coraz częściej przyjeżdżają delegacje chińskich miast i prowincji, szukając możliwości nawiązania kontaktów - głównie w obszarze gospodarczym.

Projekt "Dyplomacja samorządowa narzędziem promocji Polski w Chinach" ma służyć podniesieniu kompetencji radnych oraz pracowników instytucji samorządowych.

Uczestnikom dwudniowych szkoleń przybliżona zostanie charakterystyka społeczna i gospodarcza Chin, ze szczególnym uwzględnieniem regionów współpracujących już z samorządami woj. łódzkiego - prowincji Syczuan i jej stolicy Chengdu, czy też prowincji Guangdong i jej głównego miasta - Kantonu. Poruszone zostaną też kwestie miejsca władz lokalnych w chińskim systemie politycznym, nawiązywania i utrzymywania relacji z chińskimi partnerami.

Jak powiedział w poniedziałek PAP twórca projektu dr Dominik Mierzejewski z Zakładu Azji Wschodniej UŁ, szkolenia będą podzielone na bloki: teoretyczny i praktyczny.

"W tym praktycznym module będziemy mówili o współpracy gospodarczej, jak poruszać się w otoczeniu chińskim, zarówno kulturowym, politycznym i gospodarczym. Chcemy pokazać też specyfikę tego, jak funkcjonuje samorząd, w jaki sposób jest finansowany, co trzeba wiedzieć o chińskich władzach lokalnych, do kogo się udać" - zaznaczył.

Największy nacisk będzie kładziony na promocję Polski w Chinach. "Chcemy pokazać jak promować Polskę w Chinach, pokażemy narzędzia promocji, jakich używają sami Chińczycy, jak rozmawiać z Chińczykami, jakich używać słów, jak przygotować dobre przemówienie, żeby się dobrze sprzedało" - dodał naukowiec.

Przyznał, że w prywatnych rozmowach Polaków nie powinno zrażać to, że Chińczycy często pytają o rodzinę, żonę czy dzieci. "W Chinach takie pytania są na porządku dziennym" - dodał.

Zdaniem marszałka województwa Witolda Stępnia dla regionu łódzkiego Chiny są istotnym kierunkiem; przypomniał, że w Łodzi i w województwie działają pierwsze chińskie firmy, a w maju ruszyły regularne połączenia pociągu towarowego z Chengdu do Łodzi.

"Poznawanie partnerów jest nie do przecenienia. Liczę, że te narzędzia związane z kulturą, sposobem myślenia, strukturą gospodarczą będą przekazywane przez naukowców samorządowcom i skutecznie wdrażane w praktyce" - mówił na konferencji prasowej Stępień.

W gronie ekspertów prowadzących szkolenia znajdą się m.in. tłumacz, który towarzyszył wizytom polskich delegacji rządowych w Chinach czy wykładowcy z Zakładu Azji Wschodniej.

Cykl czterech dwudniowych szkoleń ruszy pod koniec września i potrwa do końca listopada. W sumie ma w nich wziąć udział ok. 60 osób - radnych, przedstawicieli otoczenia biznesu i pracowników administracji. Uniwersytet Łódzki chce podobną ofertę wsparcia merytorycznego skierować też do innych samorządów w całym kraju.