Tunel pod Martwą Wisłą o długości 1,4 km jest częścią Trasy Słowackiego łączącej port lotniczy z portem morskim. Podczas wtorkowej konferencji prasowej zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak poinformował, że władze miasta chcą uwolnić centrum od ruchu tranzytowego samochodów ciężarowych. "Cały ruch pojazdów ciężarowych, który mamy teraz w Śródmieściu, zostanie skierowany w stronę tunelu pod Martwą Wisłą" - wyjaśnił.
Powiedział, że w dniu otwarcia tunelu na głównych ciągach komunikacyjnych zostaną ustawione znaki uniemożliwiające ciężarówkom wjazd do Gdańska.

Zakazy mają stanąć na odcinkach al. Armii Krajowej, ul. Kartuskiej, Świętokrzyskiej, Podwala Przedmiejskiego, ul. Elbląskiej, Jana z Kolna i na Drodze Zielonej.

Na wszystkich odcinkach zamkniętych dla samochodów ciężarowych mają pojawić się kamery rejestrujące każdorazowe złamanie zakazu wjazdu ciężkich pojazdów. Grzelak poinformował, że zdjęcia będą przekazywane policji.
Zakaz wjazdu dotyczyć będzie samochodów korzystających z ruchu tranzytowego. Ciężkie pojazdy, które obsługiwać muszą centrum Gdańska np. z powodu prowadzonych tam robót, będą musiały być zaopatrzone w specjalne identyfikatory. Będzie je wydawał Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku. Na rondzie Marynarki Polskiej, w pobliżu wyjazdu z tunelu, zmieniona zostaje organizacja ruchu. "Rondo stanie się turbinowe" – poinformował dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Mieczysław Kotłowski.

Wiceprezes Zakładu Komunikacji Miejskiej Maciej Lisicki poinformował, że po otwarciu tunelu trasa linii 158 z Wrzeszcza zostanie wydłużona do Stogów. Autobusy tej linii będą mogły przewozić też rowery.

Zapowiedziano, że dla rowerzystów, którzy nie będą mogli wjechać do tunelu, przygotowywana jest specjalna linia autobusowa, której pojazdy zostały przystosowane do przewozu rowerów. Autobusy nowej linii nr 258 kursować będą między węzłami Ku Ujściu a Marynarki Polskiej wahadłowo co około 30 minut (w godz. 6 - 19). Każdorazowo będą mogły przewieźć do ośmiu rowerów.
Zapowiedziano, że Prom Wisłoujście kursować będzie do końca maja. Obecnie w tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku trwają ostatnie odbiory tej inwestycji. Nie wyznaczono jeszcze oficjalnej daty otwarcia tunelu dla ruchu, ale przedstawiciele miasta w ubiegłym tygodniu podali, że "na majówkę powinien być udostępniony".

Wiadomo natomiast, że w sobotę 23 kwietnia będzie "dzień otwarty tunelu". O godz. 9 będą mogli nim przejechać rowerzyści, o 11 - przebiec biegacze, a od 12.45 będą mogli korzystać piesi.

Tunel ma dwie nitki a każda z nich - po dwa pasy ruchu. Wykonano go metodą drążoną, za pomocą niemieckiej maszyny wiercącej TBM (Tunnel Boring Machine). (PAP)