Jak poinformował w czwartek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Dariusz Domarecki, w środę wieczorem rodzina Tadeusza Federa powiadomiła Komendę Powiatową Policji w Strzelcach Krajeńskich, że burmistrz jest ciężko ranny.

Pomimo podjętej niezwłocznie akcji ratunkowej, mężczyzna zmarł w gorzowskim szpitalu. Jak wstępnie ustalono, przyczyną była rana kłuta klatki piersiowej.

Sprawę badają prokuratorzy z Prokuratury Rejonowej w Strzelcach Krajeńskich oraz policjanci z miejscowej komendy. W mieszkaniu burmistrza przeprowadzono oględziny.

"Trwają przesłuchania świadków, zostanie także przeprowadzona sądowo-lekarska sekcja zwłok. Najbardziej prawdopodobną przyczyną zgonu jest zamach samobójczy, na co wskazuje ustalony dotychczas przebieg wydarzeń oraz pozostawiony list pożegnalny” - powiedział PAP Domarecki.

Dodał jednak, że biorąc pod uwagę wyjątkowy charakter zamachu samobójczego, rozważane są wszelkie możliwe przyczyny i okoliczności tej tragedii.

Jak poinformował rzecznik Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Paweł Siminiak, w związku ze śmiercią burmistrza wicewojewoda lubuski Jan Świrepo, pełniący obowiązki wojewody, wystąpi do premiera o wyznaczenie osoby do pełnienia funkcji burmistrza do czasu wyboru nowego.

Dodał, że Rada Miasta i Gminny na nadzwyczajnym posiedzeniu wygasi mandat burmistrza; będzie to jednoznaczne z odwołaniem z funkcji zastępców dotychczasowego burmistrza.

„Funkcjonowanie urzędu jest zabezpieczone, gdyż urzędnicy nadal posiadają upoważnienia do podpisywania dokumentów w zakresie swoich kompetencji. Wniosek o powołanie osoby zastępującej burmistrza zostanie przygotowany niezwłocznie” - powiedział PAP Siminiak.

Burmistrz Strzelec Krajeńskich Tadeusz Feder był rodowitym strzelczaninem. Urodził się 10 czerwca 1958 r. Był absolwentem wydziału historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ukończył także podyplomowe studia z zakresu zarządzania na Uniwersytecie Szczecińskim.

W latach 1998-2002 Feder był wicestarostą strzelecko-drezdeneckim, a w latach 2005-2006 starostą tego powiatu. Na urząd burmistrza po raz pierwszy został wybrany w 2006 roku. W ostatnich wyborach samorządowych startował z własnego komitetu wyborczego, popieranego przez Platformę Obywatelską; wygrał wybory w pierwszej turze i po raz drugi został burmistrzem Strzelec Krajeńskich.

Tadeusz Feder zostawił żonę i dwóch synów w wieku 26 i 21 lat. (PAP)

 

mmd/ abr/ jra/