O zmianie terminu składania ofert Urząd Miejski w Białymstoku poinformował w środę w Biuletynie Informacji Publicznej.

Jak wynika z tych informacji, chodziło m.in. o doprecyzowanie (w warunkach udziału w postępowaniu przetargowym), jakim doświadczeniem w zakresie wykonawstwa obiektów inżynierskich drogowych lub kolejowych oferent ma się wykazać. Potrzebny jest też czas na odpowiedzi na pytania zadawane przez potencjalnych oferentów.

Inwestycja wymagać będzie przede wszystkim wybudowania dwóch wiaduktów, bo modernizowaną ulicę Klepacką przecinają tory kolejowe. Obecny przejazd przez tory jest wąski, słabo oświetlony i obowiązują tam znaki "stop" co sprawia, że w godzinach szczytu porannego i popołudniowego tworzą się w tym miejscu długie kolejki samochodów, a ruch jest bardzo spowolniony.

Po przebudowie ruch samochodów, rowerzystów i pieszych będzie odbywał się w sposób bezkolizyjny pod torami kolejowymi.

Przebudowana trasa ma też odciążyć sąsiednie ulice, nieprzystosowane do coraz większego ruchu, a także zapewnić przejazd miejskim autobusom (obecnie autobusy miejskie nie jeżdżą przez tory). Do tego na części ulicy powstanie ścieżka rowerowa kończąca się na granicy miasta i nowe oświetlenie.

Szacowany przez miasto koszt inwestycji, to ok. 31 mln zł. Ul.Klepacka ma być przebudowana od połączenia z Aleją Niepodległości - budowaną właśnie tzw. śródmiejską obwodnicą, obecnie największą inwestycją drogową w Białymstoku.

Prace budowlane mają być tak prowadzone, by całkowite zamknięcie tej ulicy nastąpiło wtedy, gdy zakończy się - prowadzona teraz - rozbudowa ul. Popiełuszki; to ona przejmie wtedy ruch samochodów m.in. z miejscowości Klepacze i miejskiego osiedla Starosielce, do centrum Białegostoku.

Inwestycja ma być realizowana w ramach projektu "Rozwój infrastruktury transportu miejskiego" w Białymstoku. Obejmuje on przebudowę także kilku innych ulic (m.in. Kaczorowskiego, Mickiewicza i Legionowej w centrum) oraz zakup dwudziestu nowych autobusów.

Wartość tego całego projektu, to ok. 137 mln zł, w tym ponad 105 mln zł, to dofinansowanie unijne.(PAP)