Lider łódzkiego SLD, poseł Dariusz Joński poinformował w poniedziałek PAP, że listy kandydatów do sejmiku zostały zatwierdzone przez Radę Wojewódzką Sojuszu. Z pierwszego miejsca w Łodzi startować będzie miejski radny Piotr Bors, a z kolejnych m.in. b. wiceminister zdrowia Ewa Kralkowska (UP) oraz Józef Niewiadomski - prezydent Łodzi w czasach PRL (1978–1985).

"Jedynkami" Sojuszu w kolejnych okręgach będą: w piotrkowskim - b. komendant wojewódzki PSP gen. Tadeusz Karcz, w sieradzkim - Zbigniew Krasiński, wicestarosta powiatu sieradzkiego, w tomaszowskim - obecny radny wojewódzki Andrzej Barański, a w okręgu zgierskim - Paweł Dziemdziela.

"W tym tygodniu chcemy rozpocząć zbiórkę podpisów pod listami tak, żeby na początku przyszłego tygodnia można było je zarejestrować" - zaznaczył Joński.

Liderzy łódzkiego SLD podkreślili na konferencji prasowej, że po pięciu latach od odwołania w referendum prezydenta miasta Jerzego Kropiwnickiego, w wyborach wraca jego ekipa. Jak mówił Joński, choć sam b. prezydent Łodzi nie kandyduje, "z tylnego siedzenia próbuje wskazywać osoby, które mogłyby zasiąść w fotelu prezydenta".

Zdaniem liderów Sojuszu są to zarówno kandydatka PO i obecna prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (przez pewien czas była wiceprezydentem w gabinecie Kropiwnickiego), kandydatka PiS Joanna Kopcińska - w przypadku jej wygranej wiceprezydentem ma być Włodzimierz Tomaszewski, wiceprezydent w gabinecie Kropiwnickiego, a także byli jego bliscy współpracownicy - kandydat PSL na prezydenta Wojciech Łaszkiewicz czy KNP - Agnieszka Wojciechowska van Heukelom.

"Dlatego chcemy zaapelować dzisiaj do wyborców centrolewicy, aby głosowali na SLD i kandydata Sojuszu Tomasza Trelę, bo tylko on jest w stanie powstrzymać przed powrotem nieudolnej ekipy Jerzego Kropiwnickiego" - mówił Joński.

Sam Trela wezwał Zdanowską i Kopcińską do debat nt. problemów i przyszłości miasta. "Mam nadzieję, że w październiku i listopadzie do takich kilku debat na tematy najważniejsze, które są bolączką naszego miasta, dojdzie" - mówił. W Łodzi SLD Lewica Razem zainauguruje kampanię wyborczą na kongresie 28 września.

W nadchodzących wyborach samorządowych o fotel prezydenta Łodzi walczyć mają jeszcze m.in. poseł John Godson (niezrzeszony) oraz biznesmen i b. poseł Samoobrony Piotr Misztal. (PAP)