W piątek wojewoda lubelski Wojciech Wilk podpisał umowy na dofinansowanie inwestycji drogowych z samorządowcami z Włodawy, powiatu hrubieszowskiego oraz gmin: Kamionka, Zakrzówek, Poniatowa, Niedźwiada, Tarnogród i Garbów.

Dofinansowanie to jest możliwe dzięki oszczędnościom po przetargach przeprowadzonych przy wcześniejszych inwestycjach współfinansowanych w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Województwo lubelskie z tego Programu ma do dyspozycji w 2015 r. łącznie prawie 75 mln zł dotacji.

„Dzisiaj podpisujemy kolejnych osiem umów, a już wiemy, że będą jeszcze kolejne oszczędności, w sumie w tym roku będzie realizowanych ponad 70 projektów” – powiedział Wilk.

„Potrzeby są bardzo duże, wiele samorządów stara się o pieniądze. Dzięki temu programowi w sumie, do końca tego roku, będzie wyremontowanych ponad 1100 km dróg powiatowych i gminnych w regionie. Jakość tych dróg i bezpieczeństwo na nich systematycznie się poprawia” – podkreślił wojewoda.

Samorządowcy mówili dziennikarzom, że inwestycje drogowe są dla nich bardzo ważne, a dotacje niezbędne. Burmistrz Poniatowej Zygmunt Wyroślak powiedział, że kosztem około 1,8 mln zł powstanie nowa droga gminna o długości ponad 3 km łącząca miejscowości Niezabitów i Wólka Łubkowska. Dotacja pokryje połowę kosztów.

„Ludzie mieszkający w Woli Łubkowskiej nie mają żadnej drogi, proszą od wielu lat, teraz będą mieli dojazd przez Niezabitów do Poniatowej. Rokrocznie uczestniczymy w tym programie, dzięki temu większość dróg lokalnych jest w dobrym stanie, zrobiliśmy m.in. dobry dojazd do terenów inwestycyjnych w Poniatowej. Samodzielnie nie bylibyśmy w stanie tych inwestycji sfinansować” – powiedział Wyroślak.

W powiecie hrubieszowskim za około 1 mln zł przebudowana zostanie droga między miejscowościami Lipowiec i Wereszyn, o długości blisko 2,5 km. „Tamtędy prowadzi dojazd do nowego przejścia granicznego w Dołhobyczowie. Ruch się bardzo zwiększył, remont jest konieczny” – powiedział starosta hrubieszowski Józef Kuropatwa.

„U nas na drogi potrzeba bardzo dużo pieniędzy, bo teren jest lessowy, pojazdy coraz cięższe, nawierzchnie się łamią. Mamy 570 km dróg powiatowych, ten rok jest bardzo dobry, bo wyremontujemy łącznie 25 km, między innymi dzięki dotacjom z unijnego Programu Polska-Białoruś-Ukraina i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego” – dodał Kuropatwa.

Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych cieszy się w Lubelskiem bardzo dużym zainteresowaniem. O tegoroczne dotacje samorządy złożyły 138 wniosków dotyczących przebudowy ponad 380 km dróg. Komisja, która je oceniała, najwyżej premiowała poprawę bezpieczeństwa ruchu w efekcie inwestycji, a także ich znaczenie dla poprawy sieci drogowej w regionie.

W latach 2009-2014 w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych w Lubelskiem zostały zrealizowane 393 projekty o łącznej wartości około 641 mln zł.(PAP)